США і союзники проводять рекордні навчання через загрозу Тайваню

Роман СичСвіт25 Липня 2025583 переглядів

У липні 2025 року в Австралії стартували найбільші в історії країни спільні військові навчання Talisman Sabre. У них беруть участь близько 35 тисяч військових із 19 країн. За заявою генерал-лейтенанта армії США Джоела Воуелла, ці навчання мають на меті підготувати війська до потенційних криз у Тихоокеанському регіоні, зокрема пов’язаних із діями Китаю щодо Тайваню. Рік вже визнано рекордним за кількістю військових маневрів у регіоні з часів Другої світової. Ці заходи покликані засвідчити Пекіну, що можливе вторгнення на Тайвань може спричинити відповідь не лише з боку США, а й широкої коаліції союзників, пише IZ посилаючись на Reuters.

Однак юридичних зобов’язань щодо захисту Тайваню ні США, ні Австралія, ні Японія, ні Філіппіни не мають. Вашингтон намагається переконати союзників зайняти чітку позицію, однак ті уникають прямого зобов’язання брати участь у конфлікті з Китаєм. Японський прем’єр навіть не прибув на саміт НАТО, щоб не опинитись під тиском. Тайвань натомість підвищує оборонний бюджет до 2,5% ВВП, а США вже дали зрозуміти Тайбею, що підтримка буде залежати від його власної готовності до оборони. Японія лише до 2027 року планує довести військові витрати до 2% ВВП. Інші країни регіону, як-от Південна Корея та Нова Зеландія, також обмежуються участю у стратегічних перемовинах.

Міністр оборони США Піт Хегсет наголосив, що загроза вторгнення Китаю на Тайвань є реальною, а контроль над островом — ключовим елементом планів Пекіна щодо домінування в Азії. Японія, Австралія і Філіппіни поділяють ці побоювання та ведуть консультації щодо можливих дій. Водночас нова політична динаміка у США, зокрема можливе повернення до влади Дональда Трампа, викликає занепокоєння у партнерів, які побоюються, що американська підтримка може ослабнути, як це сталося у випадку з Україною.

У відповідь на ці тривоги США активізують дипломатичну і військову діяльність у регіоні. Високопосадовці Пентагону відвідали президента Філіппін і дали запевнення у дотриманні двосторонніх оборонних угод. Одночасно США уклали торговельну угоду з Японією, а Південна Корея і Японія обговорюють участь своїх верфей у будівництві кораблів для американського флоту. Тайвань провів наймасштабніші військові навчання в своїй історії, у яких взяла участь рекордна американська делегація, а також було започатковано новий формат спільних маневрів із США, Японією та Філіппінами поблизу потенційної зони бойових дій.

США нарощують присутність у регіоні, попри політичну невизначеність і дипломатичні обмеження. Країни НАТО також активізують участь: Франція та Велика Британія направили авіаносці, у навчаннях в Австралії беруть участь війська Канади, Нідерландів, Німеччини та Норвегії. Це стало реакцією на зростання військової активності Китаю у регіоні. Австралія, зі свого боку, надає інфраструктуру для зберігання зброї і проведення навчань, хоча побоюється, що у разі обрання Трампа США можуть вийти з оборонного пакту AUKUS.

У самих США точаться дебати щодо доцільності такої активної присутності в регіоні. Частина експертів виступає за виведення військ із Тайваню, Японії та Кореї, вважаючи це шляхом деескалації. Інші, навпаки, наполягають на необхідності демонстрації сили, щоб не допустити агресивних дій Пекіна. Китай не відстає: Пекін провів масштабні військові навчання у західній частині Тихого океану. Ситуація в регіоні залишається напруженою і демонструє ознаки подальшої ескалації.

Читайте також про хакерську атаку на ядерне агентство США: за справою стоїть Китай.

Останні новини

Follow
Sidebar Пошук
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...