3 травня за новим церковним календарем Православна церква вшановує памʼять преподобного Феодосія, ігумена Києво-Печерського, а також прославляє одну з головних святинь — ікону Успіння Пресвятої Богородиці, пов’язану з Києво-Печерською лаврою, пише IZ. У цей день віряни згадують духовну спадщину святого, моляться перед чудотворним образом і дотримуються давніх традицій.
З 2023 року Православна церква України перейшла на новоюліанський календар, що спричинило перенесення фіксованих свят на 13 днів уперед. Водночас частина вірян і надалі дотримується юліанського стилю — це право зберігається за громадами та монастирями.
3 травня (за новим стилем) вшановують святого Феодосія — одного з перших подвижників Києво-Печерського монастиря. Він народився у Васильєві (тепер Васильків) поблизу Києва в XI столітті. Ще з дитинства відчував духовне покликання, прагнув читати Святе Письмо, а в юності залишив рідну домівку й став ченцем Києво-Печерської обителі.
Преподобний вирізнявся смиренням і працьовитістю — виконував навіть найважчу фізичну роботу. У 1057 році його було обрано ігуменом лаври. Він запровадив устав Студійського монастиря з Константинополя, який став прикладом суворого чернечого життя. Його духовний авторитет був настільки великим, що навіть київські князі зверталися до нього за порадою.
Феодосій помер 3 травня 1074 року, його поховали в печерах, де він провів останні роки життя. Згодом мощі святого були перенесені до Успенського собору, а паломники з усіх куточків Русі приходили вклонитися святині. У часи небезпек, зокрема під загрозою нападу Батия, мощі було заховано, і нині їх точне розташування невідоме.
У цей день також згадують чудотворну ікону Успіння, яка, за переказами, була передана ченцям Києво-Печерської лаври самою Богородицею через будівничих з Константинополя. Із 1073 року святиня зберігалася в Успенському соборі.
У складні для Києва часи ікона ставала символом захисту: перед нею молилися під час облоги Чигирина в 1677 році. У XX столітті, під час Другої світової війни, оригінал образу був вивезений і, ймовірно, зник під час бомбардування поблизу Кенігсберга в 1945 році. Проте зберігся список ікони, написаний у ХІХ столітті, який і нині перебуває у Хрестовоздвиженському храмі Києво-Печерської лаври. Він також вважається чудотворним.
У вірян, які дотримуються юліанського стилю, 3 травня припадає на день вшанування Кіпрської ікони Божої Матері. Цей образ також прославився багатьма зціленнями та духовною підтримкою вірян.
У народному календарі цей день називається Марфа Розсадниця — за іменами святих мучеників Марфи й Тимофія. За прикметами:
Також вважалося, що корови цього дня дають найкраще молоко — звідси й народна назва “Марфа Молочна”.
У день памʼяті преподобного Феодосія слід уникати сварок, негативних емоцій, заздрості й лінощів. Не рекомендується відмовляти у допомозі тим, хто її потребує.
Згідно з народними віруваннями, сварки в подружжі цього дня можуть передвіщати сімейні негаразди на весь рік. Пролите молоко також вважається поганим знаком.
У це свято віряни звертаються з молитвами до святого Феодосія, просячи його про захист, здоровʼя, вирішення матеріальних труднощів та підтримку в складних життєвих ситуаціях. Він вважається заступником ченців і вірних.
Перед іконою Успіння Пресвятої Богородиці віряни просять благословення на добрі справи, захисту від темних сил і духовної підтримки. Головне — щирість серця й віра в силу молитви.
У народній традиції цього дня саджають розсаду капусти — вважається, що тоді вона добре приживеться й дасть щедрий урожай. Господині варять зелений борщ з молодої кропиви, а кожен має скуштувати свіжого домашнього молока.
За новим стилем іменини святкують Петро та Тимофій.
За старим календарем — Олександр, Гавриїл, Григорій і Вʼячеслав.
Дізнайтеся також про те, що візначають 2 квітня в Україні та які традиції існують в цей день.