Європейська комісія офіційно підтвердила, що поки не ухвалено рішення про продовження статусу тимчасового захисту для громадян України після 6 березня 2026 року. Водночас у Брюсселі заявили про готовність розглядати інші варіанти легалізації українців у країнах-членах ЄС після завершення дії поточного статусу, пише IZ.
Про це на брифінгу 7 квітня повідомив речник Європейської комісії Маркус Ламмерт, відповідаючи на запитання журналістів. Як передає «Європейська правда», він зазначив, що нинішнє продовження тимчасового захисту до березня 2026 року забезпечує передбачуваність для українців та урядів держав-членів, але подальші рішення будуть ухвалюватися за участі України.
«Минулого року ми продовжили термін дії тимчасового захисту до березня 2026 року. Це продовження дає передбачуваність і правову визначеність як для українців, так і для держав-членів. Тепер нам треба буде розглянути разом з Україною можливі варіанти і кроки на майбутнє. Ми будемо співпрацювати з українською владою та владою країн-членів ЄС у їхньому виборі», – сказав Ламмерт.
За словами речника, Єврокомісія наразі оцінює різні сценарії, які можуть включати як можливість продовження тимчасового захисту, так і перехід до інших форм легального перебування – через працевлаштування, навчання або сімейні обставини. Також розглядається варіант підтримки громадян, які вирішать повернутися до України.
«Ми розглядаємо різні варіанти, в тому числі продовження чи не продовження тимчасового захисту, залежно від розвитку подій – переходу до (інших) національних статусів через роботу, навчання або сімейні обставини, а також підтримку тих, хто повертається додому в Україну», – додав він.
Окремо представник Єврокомісії наголосив, що рішення має бути ухвалене на загальноєвропейському рівні з урахуванням впливу на національні системи країн-членів.
«Потрібне спільне європейське рішення, яке забезпечить передбачуваність, стабільність і більш збалансований вплив на системи держав-членів ЄС», – зазначив Ламмерт.
Він підкреслив, що Євросоюз і надалі залишатиметься на боці українців, які змушені залишати свої домівки через війну. За словами речника, активація Директиви про тимчасовий захист дозволила понад 4,5 мільйонам українців знайти безпеку, притулок та нові можливості в країнах ЄС.
«ЄС залишається відданим наданню підтримки тим, хто рятується від незаконного вторгнення Росії в Україну», – резюмував Маркус Ламмерт.
Нагадуємо, раніше повідомлялося про те, що українці платитимуть за безвізовий в’їзд до ЄС з 2027 року.