Європейський союз розглядає можливість перегляду чинного механізму призупинення безвізового режиму для громадян 61 країни, серед яких Україна, Грузія, Молдова та держави Західних Балкан. У разі схвалення змін безвізовий режим може бути скасований або тимчасово припинений на основі розширеного переліку причин, пише IZ.com.ua з посиланням на Радіо Свобода.
Обговорення нового підходу вже відбулося минулого тижня. За інформацією з дипломатичних джерел, Рада ЄС може затвердити оновлені правила до кінця червня 2025 року. У цьому випадку нові положення почнуть діяти з початку осені.
Запропоновані зміни покликані посилити контроль за міграційною ситуацією та надати Брюсселю ширші повноваження для оперативного реагування на порушення. Зокрема, безвізовий режим розглядається як потенційний інструмент політичного впливу у зовнішніх справах.
Наразі безвіз дозволяє громадянам низки країн, включаючи Україну, подорожувати в межах Шенгенської зони без візи на строк до 90 днів. Однак чинний механізм призупинення безвізу може бути активований у випадках масового порушення правил перебування або зловживання процедурою отримання притулку.
Єврокомісія ініціює посилення цього механізму, передбачаючи нові підстави для обмеження безвізу. Серед них — невідповідність візової політики країни з ЄС, зокрема випадки, коли іноземні громадяни потрапляють на територію Євросоюзу через третю країну. Подібна ситуація вже викликала зауваження на адресу Сербії.
Ще одним фактором, який може бути врахований, є створення гібридних загроз, коли держава сприяє організованому переміщенню мігрантів до кордонів ЄС — як це відбувалося з боку Білорусі та Росії. Крім того, ризиком вважається практика продажу паспортів без реального зв’язку особи з державою, а також грубі порушення прав людини.
У 2024 році Євросоюз уже скористався цим механізмом, скасувавши безвіз для власників дипломатичних паспортів із Грузії через зауваження до стану демократії. Цей прецедент продемонстрував готовність Брюсселя застосовувати обмеження у разі політичних чи правових відхилень у партнерських країнах.
Хоча наразі щодо України прямих загроз немає, сигнал ЄС є чітким: безвізовий режим більше не розглядається як гарантія. Його збереження напряму залежатиме від дотримання демократичних принципів, прав людини та активної співпраці у міграційній сфері.
Дізнайтесь також про те, що ЄС призупиняє мита на імпорт з США на 90 днів.