ЄС змінює правила безвізу: що це означає для українців

Сич ТімурСвіт22 Квітня 202550 переглядів

Європейський союз розглядає можливість перегляду чинного механізму призупинення безвізового режиму для громадян 61 країни, серед яких Україна, Грузія, Молдова та держави Західних Балкан. У разі схвалення змін безвізовий режим може бути скасований або тимчасово припинений на основі розширеного переліку причин, пише IZ.com.ua з посиланням на Радіо Свобода.

Обговорення нового підходу вже відбулося минулого тижня. За інформацією з дипломатичних джерел, Рада ЄС може затвердити оновлені правила до кінця червня 2025 року. У цьому випадку нові положення почнуть діяти з початку осені.

Запропоновані зміни покликані посилити контроль за міграційною ситуацією та надати Брюсселю ширші повноваження для оперативного реагування на порушення. Зокрема, безвізовий режим розглядається як потенційний інструмент політичного впливу у зовнішніх справах.

Наразі безвіз дозволяє громадянам низки країн, включаючи Україну, подорожувати в межах Шенгенської зони без візи на строк до 90 днів. Однак чинний механізм призупинення безвізу може бути активований у випадках масового порушення правил перебування або зловживання процедурою отримання притулку.

Єврокомісія ініціює посилення цього механізму, передбачаючи нові підстави для обмеження безвізу. Серед них — невідповідність візової політики країни з ЄС, зокрема випадки, коли іноземні громадяни потрапляють на територію Євросоюзу через третю країну. Подібна ситуація вже викликала зауваження на адресу Сербії.

Ще одним фактором, який може бути врахований, є створення гібридних загроз, коли держава сприяє організованому переміщенню мігрантів до кордонів ЄС — як це відбувалося з боку Білорусі та Росії. Крім того, ризиком вважається практика продажу паспортів без реального зв’язку особи з державою, а також грубі порушення прав людини.

У 2024 році Євросоюз уже скористався цим механізмом, скасувавши безвіз для власників дипломатичних паспортів із Грузії через зауваження до стану демократії. Цей прецедент продемонстрував готовність Брюсселя застосовувати обмеження у разі політичних чи правових відхилень у партнерських країнах.

Хоча наразі щодо України прямих загроз немає, сигнал ЄС є чітким: безвізовий режим більше не розглядається як гарантія. Його збереження напряму залежатиме від дотримання демократичних принципів, прав людини та активної співпраці у міграційній сфері.

Дізнайтесь також про те, що ЄС призупиняє мита на імпорт з США на 90 днів.

Залишити коментар

Останні новини

Follow
Sidebar Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...