Європейський Союз погодив новий пакет санкцій проти Росії, ухвалений за кілька днів до третьої річниці початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Це рішення прийняте на тлі заяв Дональда Трампа щодо можливості переговорів, що ставить під сумнів довгострокову ефективність європейських обмежувальних заходів, повідомляє IZ з посиланням Euronews.
Держсекретар США Марко Рубіо зазначив, що в майбутньому Європа може бути залучена до обговорення пом’якшення санкцій проти Кремля. “Європейський Союз також має санкції, і в певний момент їм доведеться сісти за стіл переговорів”, – заявив він після зустрічі зі своїм російським колегою в Саудівській Аравії. Водночас він підкреслив, що жодна сторона не буде виключена з процесу і що переговори передбачатимуть поступки з усіх сторін.
Попри це, ЄС має намір продовжувати тиск на Росію. Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн наголосила: “Ми залишаємося відданими підтримці санкційного режиму та посиленню економічного тиску на Кремль”.
Новий пакет санкцій, що є вже 16-м з початку війни у 2022 році, передбачає низку нових обмежень:
Європейська влада висловлює серйозну стурбованість через діяльність так званого “тіньового флоту” – старих, незастрахованих суден, які використовуються для нелегального транспортування російської нафти. Деякі з них неодноразово помічалися у вимкненні транспондерів і передачі фальсифікованих даних для приховування походження вантажу. В ЄС побоюються, що ці судна можуть спричинити екологічні катастрофи, особливо після інцидентів у Балтійському морі, коли їх підозрювали у диверсіях проти підводних комунікаційних кабелів.
Основними покупцями російської нафти залишаються Китай та Індія. Часто ця нафта переробляється в цих країнах і потім постачається назад до Європи під іншими маркуваннями, що дозволяє частково обходити санкції.
Юридичні норми Євросоюзу були переглянуті, щоб дозволити включення до санкційного списку не лише судна, а й їхніх власників, операторів і навіть капітанів кораблів. Це має ускладнити фінансування російських схем обходу санкцій.
Офіційне ухвалення пакету очікується в понеділок, коли в Брюсселі відбудеться зустріч міністрів закордонних справ ЄС. За словами дипломатів, цей пакет є одним із найжорсткіших, спрямованих на обмеження фінансових можливостей Кремля та підрив його здатності фінансувати війну проти України.
Дебати щодо майбутнього підтримки України тривають, і в цьому контексті важливо розглянути питання: Хто зараз Америка для України — союзник, стратег чи невизначений партнер?