Адміністрація Дональда Трампа очікує від української сторони відповіді на перелік ідей, які включають можливість поступок Росії — зокрема, мова йде про потенційне визнання анексії Криму 2014 року та відмову від вступу до Північноатлантичного альянсу. Інформацію про це підтвердили західні чиновники, зазначивши, що пропозиції були викладені у конфіденційному документі, який у четвер передали українським представникам у Парижі, про це пише IZ.com.ua з посиланням на The Wall Street Journal.
Окрім Києва, ці ж варіанти також були озвучені посадовцям з Європи під час одноденної зустрічі. Очікується, що позиція України стане предметом обговорення під час зустрічі українських, американських і європейських делегацій, запланованої в Лондоні наприкінці тижня. У разі досягнення узгодженої позиції, пакет ідей можуть офіційно представити Москві.
Держсекретар США Марко Рубіо заявив, що у разі відсутності прогресу в найближчі тижні, американська сторона може припинити свої переговорні ініціативи. За словами джерел, у складі делегації до Лондона увійдуть сам Рубіо, а також радники Віткофф і Келлог. Після завершення переговорів розглядається можливість нового візиту Віткоффа до Росії, однак конкретних дат наразі не названо.
Як повідомив представник Державного департаменту США, озвучені в Парижі пропозиції не є ультиматумом. Вони розглядаються як перелік потенційних варіантів для обговорення, що потребують реакції та коментарів з боку Києва.
Оцінки західних дипломатів свідчать, що ідеї, запропоновані адміністрацією Трампа, не повністю узгоджуються з вимогами російської сторони. США не визнають права РФ на контроль над чотирма східними регіонами України, однак водночас не вимагають негайного виведення російських військ із цих територій.
Також в обговорюваному пакеті пропозицій не йдеться про обмеження чисельності Збройних сил України. США не виключають подальшу військову допомогу Києву, включно з потенційним розгортанням європейських підрозділів на території України — ці питання залишаються болючими у діалозі з Москвою.
Наразі не визначено, які саме гарантії безпеки може отримати Україна в разі згоди на запропоноване мирне врегулювання. Адміністрація Трампа також не дала чіткої відповіді щодо участі США у підтримці європейських країн, які можуть відправити свої війська в Україну для стримування можливих майбутніх дій Росії.
Також читайте наш матеріал про те, що США тимчасово зупинили обговорення нової допомоги Україні.