Україна втратила 770 млн доларів на невиконані контракти з озброєння

Роман СичУкраїна16 Травня 202566 переглядів

Україна витратила 770 мільйонів доларів на закупівлю зброї, яка так і не була поставлена. За даними розслідування Financial Times, ці кошти були виплачені авансом іноземним посередникам, які мали забезпечити постачання життєво важливої військової техніки для Збройних сил України, проте значна частина контрактів не була виконана, пише IZ.com.ua посилаючись на розслідування Financial Times..

Розслідування базується на українських державних документах, судових матеріалах і свідченнях чиновників, торговців зброєю та детективів. Виявлено випадки, коли кошти передавалися маловідомим компаніям за озброєння, яке не надійшло, а також поставки, що були здійснені за значно завищеними цінами або у непридатному стані.

Сума у 770 мільйонів доларів, витрачена на невиконані контракти, становить значну частку річного бюджету України на оборону, що коливається в межах 6-8 мільярдів доларів власних коштів з початку повномасштабного вторгнення.

Водночас частина іноземних торговців зброєю заявляє про корупційні ризики і внутрішні конфлікти всередині українських державних структур, що також впливало на ефективність закупівель. Уряд України розпочав розслідування, звільнив ряд посадовців і висунув їм підозри у корупції. Наразі десятки контрактів перебувають під контролем правоохоронних органів, а деякі угоди вирішуються через арбітражі у Лондоні та Женеві.

Колишні високопоставлені чиновники пояснюють залучення іноземних посередників необхідністю швидких закупівель зброї, виробленої країнами, які з політичних міркувань не бажали відкрито постачати її Україні. Водночас ця практика породила конфлікти з підприємцями, які часто керувалися виключно комерційними інтересами.

Після початку вторгнення в лютому 2022 року Київ зіткнувся з гострим дефіцитом боєприпасів: залишки арсеналів вистачали лише на два місяці. З метою задоволення критичного попиту уряд України призупинив стандартні процедури закупівель і розпочав пошук постачальників за межами НАТО, зокрема зброї радянського зразка.

Ринковий попит на боєприпаси значно перевищив пропозицію: у 2022 році виробництво снарядів радянського калібру в Європі становило близько 600 тисяч одиниць на рік, що дорівнювало лише третині від російського виробництва на місяць.

В результаті ціни на боєприпаси радянського калібру у першій половині 2022 року зросли у чотири рази. Міністерство оборони України через суди домагається повернення 309 мільйонів доларів, виплачених за контрактами, які не виконані. Решту суми, близько 460 мільйонів доларів, планують повернути шляхом досудових переговорів із постачальниками.

Дізнайтесь також про те, що український винищувач F-16 вийшов із зв’язку під час відбиття атаки.

Залишити коментар

Останні новини

Follow
Sidebar Пошук
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...