У Ватикані помер Папа Римський Франциск

Сич ТімурСвіт21 Квітня 202561 переглядів

Папа Римський Франциск помер 21 квітня 2025 року у своїй резиденції в домі Санта-Марта у Ватикані. Смерть понтифіка настала у Великодній понеділок після тривалої боротьби з хворобою. Відомо, що ще в лютому Франциск був госпіталізований із діагнозом бронхіт, який ускладнився двосторонньою пневмонією з астматичними нападами. Йому довелося проходити інтенсивну терапію з подачею кисню. Стан понтифіка тоді оцінювався як критичний, пише IZ.com.ua з посиланням на Ватикан.

Після понад п’яти тижнів лікування Папу Франциска виписали з лікарні 23 березня, проте лікарі наполягали на щонайменше двомісячному відновленні. Через стан здоров’я він не очолював традиційні великодні служби та ритуали. Востаннє понтифік публічно з’явився 20 квітня — зустрівся з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом. Зустріч була короткою й обмежилася обміном великодніми привітаннями.

Наступного дня, на Великдень, Папа Франциск вийшов на балкон базиліки Святого Петра, привітав вірян словами «Браття і сестри, з Великоднем!». Повний текст великоднього благословення зачитував його помічник. У зверненні Франциск закликав до припинення воєн у світі, зокрема в Україні та Газі.

Папа Франциск, у миру Хорхе Маріо Берґольйо, народився 17 грудня 1936 року в аргентинському Буенос-Айресі. Він був першим понтифіком з Нового Світу, першим єзуїтом на чолі Католицької церкви та першим Папою не з Європи за понад 1200 років. У 21 рік вступив до ордену єзуїтів і згодом став викладачем літератури, філософії та теології. У 1980-х роках обіймав керівні посади в духовних закладах Аргентини, був архієпископом Буенос-Айреса, а в 2001 році став кардиналом.

Обраний Папою 13 березня 2013 року, він узяв ім’я на честь Франциска Ассизького. Його понтифікат відзначався низкою реформ, зокрема відкритістю до соціальних тем, спробами модернізувати Ватиканську курію та боротьбою з корупцією у церковних структурах. Він запровадив нововведення для полегшення анулювання шлюбів, розкритикував відмову хрестити дітей поза шлюбом та звертав увагу на права маргіналізованих груп.

За його ініціативою на площі Святого Петра з’явилися душові для бездомних. Він також підтримав цифрові ініціативи, зокрема застосунок для молитви «Click to pray». У 2016 році відбулася історична зустріч Папи Франциска з патріархом Кирилом у Гавані — перший контакт такого рівня між главами Католицької та Російської православної церков.

Ставлення Папи Франциска до гомосексуальних стосунків еволюціонувало. Якщо на початку 2010-х він виступав проти одностатевих шлюбів та усиновлення дітей гей-парами, то пізніше підтримав ідею цивільних союзів, наголошуючи на неприпустимості дискримінації ЛГБТ-людей.

Понтифік неодноразово висловлювався щодо війни в Україні. У своїх промовах він засуджував насильство та наголошував на необхідності миру. У березні 2024 року його слова про «мужність білого прапора» викликали суперечливу реакцію, хоча згодом у Ватикані пояснили, що йшлося про заклик до миру, а не до капітуляції.

У січні 2025 року Франциск висловив сподівання на припинення війни в Україні, закликавши міжнародну спільноту об’єднати зусилля заради справедливого миру. Він зазначив, що конфлікт, який триває вже майже три роки, забрав багато життів, зокрема серед цивільного населення.

Смерть Папи Франциска стала завершенням понад десятирічного понтифікату, позначеного реформами, соціальною відкритістю та прагненням модернізувати Католицьку церкву.

Також радимо почитати про те, як звернувся Папа Римський до вірян після тритижневої госпіталізації.

Залишити коментар

Останні новини

Follow
Sidebar Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...