Адміністрація США запропонувала Україні нову редакцію угоди про співпрацю в сфері надрокористування, яка викликала хвилю занепокоєння через спробу отримати контроль над газотранспортною системою, що з’єднує Росію з Європою через територію України, пише IZ.
Як повідомляє агентство Reuters з посиланням на власні джерела, у проєкті документа міститься пункт, згідно з яким урядова Міжнародна фінансова корпорація розвитку США повинна взяти під контроль транзитний газопровід, яким російський “Газпром” постачає паливо до країн ЄС через українську територію.
Водночас у матеріалі Reuters не уточнюється, про який саме маршрут ідеться. Варто зазначити, що жоден із газопроводів, які пролягають через Україну — “Союз”, “Прогрес”, “Уренгой-Помари-Ужгород” та інші — не належить “Газпрому”, а знаходяться у власності України та перебувають під управлінням компанії “Оператор ГТС України”.
Оприлюднений документ, який раніше мав вигляд рамкового меморандуму, тепер розширено до 58 сторінок. Він охоплює всі види корисних копалин на території України — як вже відкриті, так і потенційні — включно з нафтою та газом.
Згідно з угодою, контроль за реалізацією проектів здійснюватиме спеціальна комісія з п’яти осіб, де більшість — троє — представлятимуть США. Вони матимуть повне право вето на ключові рішення. Окрім цього, документ передбачає, що кошти від видобутку надр конвертуватимуться в іноземну валюту та виводитимуться за межі України.
Якщо виплати інвесторам не будуть здійснені вчасно з вини української сторони, документ передбачає фінансові санкції у вигляді доплат. Американська сторона отримуватиме 4% роялті від доходів, поступаючись лише Україні.
Угода не має визначеного строку дії. Внести зміни до її положень можна лише за згодою США. Окрім того, американська сторона отримає пріоритетне право на реалізацію нових інфраструктурних проєктів в Україні та право вето на продаж корисних копалин третім країнам.
Серед головних претензій української делегації — відсутність у документі положень щодо безпеки української держави. Зараз делегація перебуває у США, де за участі авторитетної юридичної компанії намагається переконати американських партнерів внести правки до угоди.
Нагадуємо, раніше ми писали про те, що воєнний стан в Україні діятиме й після 9 травня.