У Білому домі розробили офіційний план, який передбачає взяття під контроль Гренландії. За інформацією The New York Times, адміністрація Дональда Трампа надіслала низці урядових установ інструкції з реалізації політики впливу на населення острова без прямого втручання або анексії, пише IZ.
Як зазначається у публікації, план мобілізує кілька міністерств США. В основі — багаторічні публічні заяви Трампа про бажання «отримати» Гренландію. Стратегічна й економічна цінність арктичного острова значно зросла через глобальне потепління, що сприяє таненню льоду та відкриттю нових ресурсів.
У своєму нещодавньому зверненні до Конгресу Трамп підкреслив важливість Гренландії для національної та міжнародної безпеки. За його словами, США «так чи інакше отримають острів», і вже ведуть переговори з усіма залученими сторонами.
Джерело NYT повідомляє, що Рада національної безпеки Білого дому неодноразово проводила зустрічі з цього питання. В результаті — державні структури отримали чіткі вказівки щодо інформаційної кампанії, метою якої є формування позитивного ставлення мешканців Гренландії до приєднання до США.
Попри гучні висловлювання Трампа, всередині адміністрації не розглядають варіант військового втручання. Акцент робиться на мирних механізмах переконання — від публічної дипломатії до соціальних мереж.
Зокрема, радники Трампа планують запуск медійних кампаній для впливу на громадську думку. Їх мета — спонукати місцеве населення самостійно ініціювати процес приєднання до США. Одним з аргументів стане «спільна спадщина» інуїтів Аляски та Гренландії, а також обіцянки економічного зростання.
За даними NYT, адміністрація США також розглядає можливість запропонувати фінансові стимули гренландцям. Йдеться, зокрема, про щорічну виплату у розмірі 10 тисяч доларів кожному жителю замість данських субсидій у 600 мільйонів доларів на рік.
Чиновники з оточення Трампа переконані, що такі витрати можна буде компенсувати завдяки доходам від розробки природних ресурсів острова, серед яких — мідь, золото, уран, нафта та рідкоземельні мінерали.
Політичний контекст на острові також викликає зацікавлення США. На нещодавніх виборах опозиційна партія, яка підтримує ідею тісніших зв’язків із Вашингтоном, посіла друге місце, здобувши приблизно чверть голосів.
Водночас Данія, під суверенітетом якої перебуває Гренландія, неодноразово заявляла про неможливість продажу або анексії острова. Представники уряду публічно закликали США знизити риторику та зосередитися на спільній безпеці Арктики.
Під час недавнього візиту до Гренландії віцепрезидент США Джей Ді Венс запевнив, що Вашингтон поки не планує збільшення військової присутності, проте має намір гарантувати безпеку регіону.
Тим часом президент Трамп продовжує наполягати, що Гренландія «має стати американською» — і впевнений, що це питання часу.
Нагадуємо, раніше ми писали про те, що ЄС призупиняє мита на імпорт з США на 90 днів.