У 2024 році в Ірані було страчено щонайменше 901 людину, зокрема близько 40 лише за один тиждень грудня. Ці дані оприлюднив Верховний комісар ООН з прав людини Фолькер Тюрк, назвавши ситуацію «глибоко тривожною». Про це пише сайт IZ.com.ua з посиланням на BBC.
Число страт зросло на 6% порівняно з 2023 роком, коли було виконано 853 смертні вироки. Це найвищий показник за дев’ять років, і більшість страт пов’язана з правопорушеннями у сфері наркотиків. Проте серед страчених також є дисиденти та учасники протестів 2022 року.
«Настав час зупинити цю хвилю страт в Ірані. Смертна кара несумісна з фундаментальним правом на життя і несе ризик страти невинних людей», — заявив Фолькер Тюрк.
За даними організації Iran Human Rights (IHR), минулого року в Ірані стратили 31 жінку — найвищий показник за 17 років моніторингу смертної кари.
• Лейла Гаемі, яка була засуджена до смерті за вбивство чоловіка, після того як застала його та його друзів під час зґвалтування її доньки.
• Парвін Мусаві, яка була єдиним годувальником у родині та була обманута на перевезення наркотиків, думаючи, що транспортує ліки.
Понад половина страчених у 2024 році належали до етнічних меншин, зокрема 183 курди. За даними правозахисної організації Hengaw, представники етнічних та релігійних меншин стають мішенню непропорційно частіше, особливо після протестів 2022 року, що розпочалися через смерть у поліції моралі молодої курдської жінки.
Особливе занепокоєння викликали п’ять страт осіб, які були неповнолітніми на момент скоєння злочинів. Це є прямим порушенням міжнародного права, яке забороняє застосування смертної кари до неповнолітніх. За даними Amnesty International, у 2023 році Іран становив 74% усіх офіційно зареєстрованих страт у світі, не враховуючи даних із Китаю, де точна статистика залишається засекреченою.
Правозахисники закликають Іран припинити використання смертної кари, особливо для неповнолітніх та за правопорушення, які не відповідають стандартам «найсерйозніших злочинів» за міжнародним правом. ООН та міжнародні організації вимагають накладення мораторію на смертну кару з метою її повного скасування.
Раніше ми писали про трагедію у Тибеті: землетрус забрав життя понад 90 людей