Американський стартап Colossal Biosciences оголосив про амбітний проєкт, метою якого є відновлення шерстистого мамонта. За планами компанії, перший генетично модифікований мамонт може з’явитися вже до 2028 року. Для реалізації цієї ідеї стартап отримав $200 мільйонів інвестицій, що збільшило загальний обсяг залучених коштів до $435 мільйонів — повідомляє IZ.
Colossal Biosciences, заснована підприємцем Беном Ламмом, спеціалізується на застосуванні передових біотехнологій для відновлення вимерлих видів. Окрім шерстистого мамонта, компанія планує повернути до життя дронта та тасманійського тигра. Мета стартапу не лише створити нових представників вимерлих видів, але й забезпечити їх виживання в сучасних умовах.
Основою технології відновлення мамонта є редагування геному. Фахівці Colossal Biosciences працюють із клітинами сучасних азійських слонів, які є генетично близькими до мамонтів. Використовуючи технологію CRISPR, вчені додають до ДНК слонів гени шерстистого мамонта, відповідальні за густий хутряний покрив, адаптацію до низьких температур та інші характеристики, властиві тваринам льодовикового періоду.
Бен Ламм наголошує, що перш ніж перейти до наступного етапу, всі геномні модифікації будуть ретельно перевірені. Після цього створені ембріони імплантують у сурогатних слоних, які народять перших мамонтів.
Попри захват інвесторів і перспективи біотехнологій, багато вчених сумніваються в успішності та доцільності подібних проєктів. Однією з головних проблем називають неспроможність таких тварин пристосуватися до сучасного світу. Зміни клімату, скорочення природних середовищ існування та відсутність необхідних екосистем ставлять під сумнів можливість реінтродукції мамонтів у дику природу.
Однак у Colossal Biosciences запевняють, що тварини житимуть у контрольованих умовах, спеціально створених у біозаповідниках. Це дозволить уникнути загроз, пов’язаних із виживанням у дикій природі, та сприятиме вивченню процесів відновлення екосистем. За приклад наводять успішний проєкт реінтродукції вовків у Єллоустоуні, що позитивно вплинув на екологічний баланс регіону.
Однією з основних цілей Colossal Biosciences є захист сучасної фауни. Компанія активно працює над збереженням видів, які знаходяться під загрозою зникнення. Зокрема, стартап підтримує програми захисту азійських слонів і суматранських носорогів.
Крім того, Colossal заснувала проєкт із переробки пластикових відходів, спрямований на зменшення впливу забруднення на природне середовище. У 2022 році стартап започаткував неприбуткову організацію, метою якої є збереження тварин, що перебувають на межі вимирання, зокрема дятла зі слоновою шиєю.
Раніше ми писали, чому молоді британці бояться міняти лампочки: результати цікавого дослідження