Шість російських нафтових танкерів, що перебувають у процесі будівництва на верфі «Звєзда», включено до нового пакету санкцій США, пише IZ з посиланням на Reuters. Це перший випадок, коли американські обмеження поширюються на судна, які ще не завершені, а тим більше не перевозили санкційні вантажі.
Минулого тижня санкції спричинили зростання цін на нафту та збільшення витрат на транспортування танкерами. Таким чином, адміністрація Байдена наприкінці свого терміну завдала нового удару по нафтовому експорту Росії та ускладнила її спроби створити власний флот.
Згідно з аналізом агентства Reuters, до списку санкцій увійшли 183 судна, серед яких шість танкерів «Звєзди»: «Нурсултан Назарбаєв», «Олександр Беггров», «Олексій Боголюбов», а також три кораблі з робочими назвами: «Звєзда 131080», «Звєзда 131060» та «Звєзда 131040».
Покупцями цих танкерів є компанії, які також підпали під санкції США. «Совкомфлот» замовив два з них — «Олександра Беггрова» та «Олексія Боголюбова», тоді як «Роснєфтьфлот» — дочірня структура «Роснєфті» — придбала решту чотири.
Представники «Роснєфті» та «Звєзди» утрималися від коментарів. Міністерство транспорту РФ та «Совкомфлот» також не надали відповіді на запити журналістів.
Санкції спрямовані на так званий «тіньовий флот», який Росія використовує для обходу цінових обмежень, введених країнами G7 у 2022 році. Ці обмеження забороняють страхування та транспортування російської нафти західними компаніями, якщо ціна на неї перевищує $60 за барель.
Експерти галузі припускають, що включення суден на етапі будівництва до списку санкцій ускладнить для Росії обґрунтування витрат на їх завершення.
Через санкції Росія може зіткнутися з дефіцитом танкерів для експорту нафти. За даними Reuters, понад 60% суден із санкційного списку заходили в російські порти протягом останніх двох місяців.
Така ситуація вже призвела до значного зростання ставок фрахту на світовому ринку.
Верф «Звєзда», заснована у 2015 році, є провідним російським підприємством у галузі суднобудування і єдиною в країні, здатною створювати судна великої вантажопідйомності для перевезення нафти та газу. Нещодавно і сама верф потрапила під санкції США.
Детальніше про те, як ключові порти Китаю закрили доступ для російських танкерів “тіньового флоту”, читайте у нашій статті.