Успіх вирощування овочів на дачі залежить не тільки від ретельного догляду та погодних умов. Важливу роль відіграє і правильне сусідство культур. Багато рослин мають властивість взаємодіяти одна з одною через виділення специфічних речовин, що впливають на ріст та розвиток сусідів. Це явище відоме як алелопатія. Якщо ігнорувати його закони, можна суттєво знизити врожайність або навіть втратити частину посівів, пише IZ.
У цій статті ми розкажемо, які культури краще не саджати поряд, щоб ваш город радував багатим і здоровим урожаєм.
Кожна рослина виділяє у ґрунт або повітря певні хімічні сполуки. Для деяких культур ці речовини є стимуляторами росту, для інших — справжньою отрутою. Неправильне сусідство може призвести до пригнічення проростання насіння, сповільнення росту, появи хвороб або поширення шкідників. Тому знання принципів сумісності є обов’язковим для тих, хто прагне виростити екологічно чисті й міцні овочі.
Хоча цибуля є відомою природною захисницею від шкідників, вона зовсім не товаришує з горохом. Речовини, які виділяє цибуля, пригнічують розвиток бобових культур. З цієї причини саджати їх на сусідніх грядках не варто. Замість цього краще розмістити біля гороху моркву, петрушку або огірки — вони створять сприятливі умови для зростання.
Картопля і помідори належать до родини пасльонових і часто уражаються однаковими хворобами та шкідниками. Розташування їх поруч на ділянці різко збільшує ризик поширення фітофторозу та інших грибкових інфекцій. Аналогічне правило стосується і баклажанів, та перцю — їх теж краще вирощувати на відстані один від одного.
Гіркий перець не варто висаджувати біля гороху, квасолі та бобів через ризик поширення загального грибкового захворювання — антракнозу. Крім того, небажаними сусідами для перцю є огірки, кабачки, кавуни, дині, полуниця, а також ягідні чагарники — малина, смородина, агрус.
Насіння салату погано проростає поблизу броколі або на грядках, де раніше вона росла. Таке сусідство гальмує розвиток салату, знижуючи якість врожаю.
Посадка моркви поряд із кропом або петрушкою може призвести до конкуренції за живильні речовини, що пригнічує ріст моркви. Краще обирати для моркви сусідів із менш агресивною кореневою системою.
Капуста негативно впливає на смакові якості винограду, знижуючи його солодкість і аромат. Натомість гарними сусідами для виноградної лози стануть базилік, орегано, горох, квасоля або ожина. А капуста віддасть перевагу сусідству з кропом, м’ятою чи розмарином, що допоможуть відганяти шкідників.
Гірчиця погано переносить сусідство з буряком і соняшником. Таке сусідство пригнічує ріст гірчиці та негативно впливає на її розвиток. Для успішного вирощування гірчиці краще обирати сусідство з броколі, цвітною капустою, салатом або цибулею.
Попри те, що деякі рослини “ворогують”, є чимало культур, які чудово співіснують одна з одною, допомагаючи зростати швидше і здоровіше:
Щоб уникнути конфліктів між рослинами, слід дотримуватись кількох простих правил:
Дізнайтеся також: коли садити і як доглядати за полуницею для великого врожаю.