Російські війська встановили контроль над частиною українських територій, де зосереджені стратегічні запаси рідкісноземельних мінералів. Одним із ключових активів, що потрапили до зони окупації, є Шевченківське літієве родовище, яке має високу економічну цінність для видобувної промисловості, пише IZ.
Доктор геологічних наук Олена Ремезова підтвердила, що значна частина рідкісноземельної групи мінералів України зосереджена у Приазов’ї, а також у центральних і північних регіонах. Серед найбільш перспективних родовищ, частина з яких опинилась в окупації, науковиця назвала Азовське, Покровсько-Киреївське, Петрово-Гнутівське та Мазурівське.
“Вони перспективні і містять цілу низку рідкісних елементів, рідкісноземельних в тому числі”, — зазначила Олена Ремезова в інтерв’ю РБК-Україна.
За її словами, під контролем російських військ наразі перебуває Шевченківське літієве родовище, хоча основна частина літієвих покладів залишається у центральній частині України. Водночас експертка висловила думку, що зацікавленість США в українських ресурсах може вплинути на ситуацію в регіоні, оскільки країна шукає альтернативу китайському домінуванню на ринку.
“Є різні цифри, за якими Китай контролює біля 60%, інколи вказують до 80% світового ринку рідкісноземельних металів. Звісно, американцям це не подобається, і вони будуть шукати резерви для поповнення свого виробництва”, — наголосила вона.
Національна академія наук України звернула увагу на високу геологічну цінність Східного Приазов’я. Зокрема, тут розташовані два ключові родовища — Мазурівське та Азовське. Останнє є єдиним в Україні комплексним джерелом цирконію та рідкісноземельних елементів.
Петрово-Гнутівське родовище, яке також опинилося в зоні ризику, науковці вважають унікальним за світовими мірками. Його основна цінність — у високому вмісті паризиту, рідкісного мінералу з церієм, який практично не зустрічається в інших країнах.
Нагадуємо, раніше ми писали про те, що путін запропонував відновити прямі переговори з Україною в Стамбулі.