Президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт №12089 «Про внесення змін до Цивільного кодексу щодо посилення прав добросовісного набувача». Відповідна інформація з’явилася у картці законопроєкту на сайті Верховної Ради, пише IZ.
Згідно з документом, держава або територіальна громада втрачає право вимагати повернення незаконно відчужених земельних ділянок, якщо з моменту відчуження минуло понад 10 років. До переліку таких земель входять ліси, прибережні смуги, території природоохоронного фонду.
У випадку, якщо строк позовної давності ще не сплив, і суд ухвалює рішення про повернення ділянки, новий закон зобов’язує державу або громаду компенсувати добросовісному набувачу вартість майна. Сума компенсації визначатиметься відповідно до ринкової вартості землі.
Водночас нові положення не передбачають механізмів компенсації для держави або громад за збитки, понесені через незаконне відчуження. Це положення викликало критику з боку правозахисників і фахівців у сфері земельного права.
Громадська організація «Чесно» наголосила на небезпеках, які несе новий закон. «Хоча документ містить певні винятки для земель стратегічного значення, об’єктів критичної інфраструктури, природоохоронного фонду та культурної спадщини, він має низку нюансів, які фактично ускладнюють або унеможливлюють їх повернення», — йдеться у повідомленні організації.
Особливу тривогу викликає ситуація з межами територій природоохоронного фонду та об’єктів культурної спадщини. Експерти зазначають, що ці межі часто не встановлені або не внесені до Державного земельного кадастру, а отже, відновити право власності на такі ділянки стає практично неможливо.
Головне юридичне управління Верховної Ради також висловлювало застереження. У висновку зазначається, що формулювання закону можуть створити додаткові труднощі для повернення майна, розташованого на тимчасово окупованих територіях України.
Наприкінці березня електронна петиція з вимогою до Президента накласти вето на цей закон набрала понад 25 тисяч голосів, що зобов’язувало главу держави розглянути звернення. Незважаючи на це, Володимир Зеленський підписав законопроєкт.
Після підписання документу активісти екологічних організацій оголосили про початок підготовки протестних акцій. На їхню думку, нові норми фактично легалізують самозахоплення земель, зокрема прибережних територій та лісів, які є важливими природними ресурсами.
Нагадуємо, раніше ми писали про те, чому вибори в Україні не відбудуться найближчим часом.