Європейським країнам виявилося складно зібрати навіть 25 тисяч військовослужбовців для потенційної місії в Україні, яка мала б діяти в разі укладення мирної угоди. Як повідомляє The Times, під час закритих нарад міністрів оборони та військових командувачів країн Європи йшлося про створення добровольчого контингенту під назвою «коаліція рішучих»,пише IZ.com.ua з посиланням на The Times.
За інформацією джерел, начальник штабу оборони Великої Британії адмірал Тоні Радакін закликав зібрати до 64 тисяч військових, при цьому Лондон заявив про готовність направити 10 тисяч. Однак у ході обговорень у Брюсселі представники європейських держав визнали, що навіть 25 тисяч буде важко залучити через хронічну нестачу особового складу та обмежене фінансування.
Учасники зустрічей схиляються до менш масштабного варіанту — розміщення військових інструкторів і навчальних підрозділів на заході України замість розгортання повноцінного багатонаціонального контингенту. Пріоритетами стали підготовка українських військових, переозброєння ЗСУ, забезпечення захисту з повітря і моря, без прямого залучення сил до фронту або критичних об’єктів.
На зустрічі 10 квітня литовська міністерка оборони Довіле Сакалієне висловила сумніви щодо амбітності планів Лондона, наголосивши, що на тлі 800-тисячної армії Росії нездатність зібрати навіть 64 тисячі військових є свідченням слабкості.
Однією з ключових проблем стала логістика. Для ефективної ротації контингенту з 64 тисяч осіб, за оцінками, знадобилося б до 256 тисяч військовослужбовців. Це викликало занепокоєння низки країн. Естонія і Фінляндія побоюються зменшення обороноздатності. Польща, Іспанія та Італія відмовились брати участь у відправці військ. Німеччина не виключає участі, але виступає проти повномасштабного залучення.
Обговорення також висвітлили залежність оборонної стратегії Європи від Сполучених Штатів. Прозвучали пропозиції використовувати сили спецпризначення, оскільки їхнє розгортання не потребує парламентського схвалення.
Британська армія стикається з додатковими внутрішніми труднощами: скороченням особового складу, нестачею артилерії, а також логістичними обмеженнями, включно з залежністю від американської техніки.
Наразі Велика Британія та Франція планують розміщення інструкторів на заході України. Їхнє завдання — допомога у підготовці військових та стратегічне планування без участі в бойових діях. Як зазначили в Міноборони Британії, оперативні плани продовжують розвиватися на суші, на морі й у повітрі, водночас зусилля спрямовуються на підтримку України та мирне врегулювання.
Також читайте про те, що Трамп непублічно підтримав гарантії безпеки західним військам в Україні.