Китай остаточно відмовився від ініціативи з будівництва нового газопроводу з Росії через територію Казахстану. Йдеться про проєкт, який Росія запропонувала у листопаді 2024 року, розраховуючи щорічно постачати 45 мільярдів кубометрів газу до Китаю, пише IZ.com.ua з посиланням на The Moscow Times. Посол Китаю в Росії Чжан Ханьхуей заявив, що реалізація цієї ініціативи є нереальною через надмірну вартість.
За словами дипломата, існуючий газопровід через Казахстан уже перевантажений, а будівництво нового потребує значних витрат, які Пекін не готовий покривати. Чжан наголосив, що Китай не може приймати російський газ цим маршрутом без створення нової інфраструктури, що є економічно недоцільним.
Це вже другий випадок, коли Москва отримує відмову щодо альтернативних маршрутів після того, як переговори щодо масштабного проєкту «Сила Сибіру-2» фактично припинились. Попередньо російський віцепрем’єр Олександр Новак запропонував використовувати казахстанський маршрут для транспортування газу, однак ця ініціатива не знайшла підтримки в Пекіні.
Першу ініціативу з масштабного розширення поставок російського газу до Китаю Кремль представив ще у 2022 році. Президент Владімір Путін закликав збільшити закупівлі до 100 мільярдів кубометрів на рік, аби компенсувати втрати після скорочення експорту до Європи. Попри численні зустрічі, заяви про стратегічне партнерство та візити до Пекіна, китайська сторона не погодилась на реалізацію амбітного плану.
За інформацією Financial Times, однією з головних перешкод стало цінове питання. Китай наполягає на зниженні вартості імпортованого газу до внутрішньоросійського рівня — близько 60 доларів за тисячу кубометрів, тоді як нині постачання через «Силу Сибіру-1» коштує близько 260 доларів.
Російська влада раніше повідомляла, що проєкт «Сила Сибіру-2» потужністю 50 мільярдів кубометрів вже знаходиться на стадії високої готовності, і що затвердження документації очікується у першому кварталі 2024 року. Проте, станом на середину 2025 року жодних рішень щодо початку реалізації ухвалено не було.
У 2023 році «Газпром» експортував до Китаю 31 мільярд кубометрів газу. У 2024 році обсяг постачання має зрости до 38 мільярдів — це максимальна потужність газопроводу «Сила Сибіру». Водночас навіть такі обсяги покривають лише близько 15% колишніх експортних поставок Росії до Європи, які сягали 200 мільярдів кубометрів на рік.
Дізнайтеся також, чому Словаччина загрожує скоротити допомогу Україні через російський газ?