Сполучені Штати вперше поділилися з союзниками з альянсу “П’ять очей” однією з найзасекреченіших категорій військової розвідки — інформацією про космічні програми Китаю та Росії. Рішення передати доступ до операцій підрозділу Space Delta 9, який займається орбітальною війною, пояснюється зростанням загроз з боку Пекіна і Москви. До цього дані підрозділу вважалися виключно доступними для громадян США з найвищим рівнем допуску, пише IZ.com.ua з посиланням на The Times..
На військовій базі Космічних сил США Шрівер у штаті Колорадо британські офіцери отримали дозвіл спостерігати за діяльністю Space Delta 9. У межах цієї співпраці маршал авіації Джонні Стрінгер, заступник командувача Об’єднаного повітряного командування НАТО, отримав доступ до програм моніторингу супутникової активності, що дозволяє США фіксувати й аналізувати потенційно небезпечні космічні об’єкти.
Американські військові занепокоєні зростаючими можливостями Китаю у сфері космічної розвідки. За словами полковника Ремсі Хорна, командира Space Delta 9, Пекін може використати супутникові системи для спостереження за американськими військами в разі ескалації навколо Тайваню. Він також застеріг, що США готові до будь-якої форми протистояння у космосі й можуть дати відповідь на ворожу агресію.
Пентагон повідомив про розробку спеціалізованої зброї для захисту західних супутників, які можуть стати мішенню. Це рішення стало основою для глибшої співпраці зі стратегічними партнерами — Великою Британією, Канадою, Австралією та Новою Зеландією. Союзники отримують доступ до критично важливих даних щодо підозрілих об’єктів на орбіті, а натомість мають допомогти виявити прогалини в безпеці.
Стрінгеру демонстрували американські технології, що дозволяють проводити зйомку китайських і російських супутників з близької відстані. Такий підхід дає змогу визначати їхні реальні функції, оскільки частина апаратів може виконувати військові завдання під виглядом цивільних систем зв’язку.
Окрім розвідданих, США планують залучити британських військових до участі в місіях Delta 9, що стане ще одним етапом розширення стратегічного партнерства. Полковник Хорн заявив, що підрозділ повністю готовий до космічної війни, якщо виникне загроза з боку інших держав.
За останній рік Китай запустив щонайменше 66 нових супутників, що свідчить про активне нарощування космічного потенціалу. Військові США підозрюють, що ці апарати можуть бути елементами системи глобального спостереження з можливістю наведення гіперзвукової зброї. У відповідь на ці ризики США та Велика Британія працюють над вдосконаленням технологій відстеження гіперзвукових ракет. Хоча в межах альянсу “П’ять очей” існує тісна координація, частина найчутливіших матеріалів, як і раніше, передається лише всередині національних структур.
Також читайте про те, що гігантська гребля в Китаї сповільнила обертання Землі — заявили в NASA.