Як повідомляє видання Yahoo, американське космічне агентство NASA підтвердило, що одне з найбільших інженерних споруд людства — гребля «Три ущелини» в Китаї — настільки масивне, що здатне впливати на обертання планети, пише IZ.
За даними дослідження, оприлюдненого вченим Бенджаміном Фонг Чао з Центру космічних польотів імені Годдарда (NASA), переміщення величезної маси води в резервуарі греблі призвело до мікроскопічного, але вимірюваного уповільнення обертання Землі. Цей ефект, зумовлений зміною розподілу мас на поверхні планети, призвів до збільшення тривалості доби на 0,06 мікросекунди.
Масштаб греблі вражає: вона тягнеться на 2 335 метрів через річку Янцзи біля міста Сандоупін і піднімається на висоту 185 метрів над рівнем моря. Споруду завершили у 2012 році, а її загальна вартість склала понад 20 мільярдів доларів. «Три ущелини» є найбільшою гідроелектростанцією у світі за встановленою потужністю.
Резервуар греблі вміщує близько 40 кубічних кілометрів води — це приблизно 10 трильйонів галонів. Саме таке накопичення маси, згідно з розрахунками NASA, дещо «розплющило» Землю біля полюсів і зробило її більш опуклою в районі екватора.
Проте вчені зазначають, що уповільнення є настільки незначним, що його неможливо відчути. Один мікросекунд дорівнює одній мільйонній секунди, тож реальний ефект становить лише 0.00000006 секунд додаткового часу на добу.
Щоб додати хоча б одну повноцінну секунду до тривалості доби, за словами дослідників, знадобилося б одночасно перемістити масу, еквівалентну приблизно 16,6 мільйонам таких гребель. Такий сценарій, звісно, є лише теоретичним.
Фонг Чао також додав, що за всю історію Всесвіту — приблизно 13,8 мільярда років — подібні зсуви мас з боку людства могли «подарувати» Землі всього кілька додаткових днів. «Це дещо більше трьох днів за весь час існування Всесвіту», — наголосив науковець.
Як повідомлялося раніше, вчені з Кембриджського університету відкрили далеку планету з ознаками життя.