Фахівці Google DeepMind та Лондонської школи економіки провели серію експериментів, щоб з’ясувати, чи здатний штучний інтелект відчувати щось подібне до болю, пише IZ з посиланням на ТСН. Для цього дослідники протестували дев’ять великих мовних моделей, аналізуючи їхню поведінку за умов уявних сенсорних викликів. Науковці змушували ШІ обирати між двома сценаріями: один із них приносив високий результат, але супроводжувався відчуттям “болю”, тоді як інший гарантував “задоволення”, але лише за низького результату.
Цей експеримент був покликаний оцінити, чи можуть ШІ-системи демонструвати реакції, схожі на людські, у відповідь на сенсорні подразники. У ході дослідження виявилося, що реакції моделей суттєво відрізнялися між собою. Наприклад, Gemini 1.5 Pro від Google постійно демонструвала прагнення уникати “болю”. Утім, науковці наголошують, що ці відповіді лише відтворюють людські патерни, вивчені на тренувальних даних.
Особливістю цього дослідження стало те, що науковці адаптували методику тестування, яку раніше використовували для оцінки поведінки живих організмів. Однак, на відміну від реальних експериментів, тут не було фізичних подразників, а вся взаємодія відбувалася у текстовому форматі. Також тестування показало, що моделі можуть вибирати варіанти, які здаються “оптимальними”, проте це не є доказом свідомості чи здатності до відчуттів.
Науковці вважають, що ці експерименти є першим кроком до створення тестів для оцінки наявності свідомості у штучному інтелекті. Вони підкреслюють, що нині немає надійного способу визначити, чи здатні такі системи насправді переживати емоції чи сенсорні стани.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, що штучний інтелект здатний відтворити вашу особистість з точністю 85%