На автошляхах України можна зустріти велику кількість транспортних засобів із державними номерними знаками. Наявність номеру є обов’язковою вимогою незалежно від того, чи є водій власником автомобіля, чи він скористався послугою прокату авто у Києві чи будь-якому іншому місті. Як визначити приналежність номерного знака до конкретного регіону та що саме означають літери й цифри в його структурі? Сайт IZ.com.ua вирішив розібратись в цьому і підготував максимально розгорнутий матеріал.
Перші державні номерні знаки незалежної України почали видаватися в період з 1992 по 1993 рік. Проте система кодування регіонів залишалася незмінною, і визначення регіону проводилося за першими двома цифрами на номері. Цей формат діяв до 1995 року, коли було введено новий стандарт – ДСТУ 3650-97.
У 1995 році державні номерні знаки змінили свій вигляд. Новий стандарт застосовувався до 2004 року, після чого його замінили принципово новим форматом згідно з ДСТУ 4278:2004. Цей формат передбачав використання чотирьох літер і чотирьох цифр. Також на номерах почали зображувати герб і прапор України та міжнародний код – UA.
Основною зміною стало впровадження двох літер на початку номера, які вказували на приналежність транспортного засобу до певної області чи адміністративного центру. Інші дві літери слугували для збільшення кількості унікальних комбінацій. Наприклад, номерний знак авто, взятого в прокат в Одесі, може починатися з літер “ОО”.
Для зручності ідентифікації літери на номерних знаках обиралися з латинського алфавіту. Використовувалися лише ті, що мають аналоги у кирилиці: А, В, Е, I, К, М, Н, О, Р, С, Т, Х. Це рішення приймалося з урахуванням можливості безперешкодного виїзду автомобіля за кордон.
В Україні існують різні види номерних знаків, що належать до окремих категорій транспортних засобів. Зокрема, це:
Кожен із цих типів має свої особливості. Наприклад, літерні серії номерів для автобусів та автомобілів починаються з початку алфавіту (АА, АВ, АС), а для причепів – із кінця (ХХ, ХТ, ХР). Для електромобілів використовуються знаки із зеленими символами на білому фоні, а мотоцикли мають квадратні номери.
Транзитні номери, що використовувалися до 2000 року, були виконані в кольорах національного прапора та містили напис “Транзит” і літери UA. Після 2000 року вони стали схожими на звичайні номери, але мали синій фон, який пізніше замінили на червоний.
Починаючи з 2004 року, для визначення регіону транспортного засобу використовуються перші дві літери номерного знака. Наприклад:
Загальнодержавна серія “ІІ”, яка не прив’язана до регіону, використовувалася до 2006 року. Крім того, у грудні 2022 року були впроваджені нові літерні серії (PD, DI, DC, ED), які позначають реєстрацію через додаток “Дія” або електронний кабінет водія.
У період з 1995 по 2004 роки на номерних знаках у нижньому правому куті зазначався код області. Наприклад:
З 1960 року в Україні діяли номери з чорним фоном і білими символами. Формат містив чотири цифри та три букви, дві з яких позначали регіон. Наприклад:
Окрім регіональних номерів, існують знаки, які не прив’язані до конкретного регіону. Це, наприклад, номери:
Читайте також про автомобільні номер Німеччини, які вони існують та як визначити регіон.