9 квітня віряни відзначають пам’ять святого мученика Євпсихія та преподобномученика Вадима — згідно з новоюліанським календарем, якого дотримується Православна церква України. Водночас ті, хто дотримується юліанського стилю, вшановують цього дня святу мученицю Матрону Солунську, пише IZ.
Святий Євпсихій жив у місті Кесарія Каппадокійська. Походив із заможної християнської родини, був побожним і одружився з християнкою. Під час його весілля язичники проводили жертвоприношення богині Фортуні. Євпсихій зруйнував язичницький храм, а потім роздав усе своє майно і добровільно віддався під суд. Розгніваний імператор Юліан стратив його, а також жорстоко покарав усе місто, позбавивши Кесарію її статусу і назви. Після смерті імператора християни збудували храм на місці поховання Євпсихія, і його мощі стали джерелом зцілення.
Преподобномученик Вадим жив у IV столітті у Віфлапаті. Він заснував монастир і жив подвижницьким життям. За часів переслідувань християн його схопили разом із сімома учнями. Їх катували впродовж кількох місяців. Один з них, князь Нірсан, зрікся віри, аби отримати свободу, і погодився стратити Вадима. Після цього не витримав душевних мук і наклав на себе руки. Учнів Вадима було звільнено після зміни влади.
У юліанському календарі 9 квітня — день пам’яті мучениці Матрони Солунської. Цей день також має свої традиції та обмеження, яких дотримуються віряни.
У народному календарі ця дата відома як Вадим Ключник — день, коли традиційно очищають джерела. Прикмети допомагають передбачити погоду й урожай:
Також у цей день збирають березовий сік. Якщо його багато — літо обіцяє бути прохолодним і вологим.
У церковне свято не можна сваритися, пліткувати, проявляти заздрість і грубість, ображати інших, а також відмовляти в допомозі. Цього дня, під час Великого посту, рекомендовано суворе утримання — сухоїдіння.
За народними віруваннями, не варто довго спати, щоб не “проспати своє щастя”, та не проливати воду — це вважається поганою прикметою.
Сьогодні віряни звертаються з молитвами до святого Вадима і святого Євпсихія з проханнями про духовну стійкість, покору, позбавлення від гордині. Також вітається допомога нужденним і добрі вчинки.
Традиційно в цей день йдуть до джерел, вмиваються та п’ють джерельну воду — вважається, що вона надає сили і зміцнює здоров’я.
Іменини за новим стилем відзначає Вадим.
За старим стилем день ангела святкують Олександр, Іван, Павло та Макар.
Нагадуємо, раніше ми писали про те, що відзначають 8 квітня за церковним календарем.