30 березня — яке сьогодні церковне свято, прикмети дня та головні заборони

Ботченко НадіяКультура30 Березня 2025295 переглядів

30 березня віряни вшановують пам’ять великого святого — Іоана Ліствичника, пише IZ. Ця дата має особливе значення як у церковному, так і в народному календарі, адже пов’язана з прикметами, традиціями та заборонами. Розповідаємо, яке церковне свято святкують цього дня, чого не можна робити та хто святкує іменини.

Церковне свято 30 березня за новим стилем

За новоюліанським календарем, який Православна церква України запровадила у 2023 році, 30 березня — день пам’яті преподобного Іоана Ліствичника. Святий жив у VI–VII століттях і був настоятелем Синайського монастиря.

Родом із Константинополя, у 16 років Іоан полишив світське життя та став ченцем на Синайській горі. Двадцять років він провів у послуху старцю Мартирію, а після його смерті — оселився в пустелі. У самоті, молитві та пості він провів 40 років, отримавши дар передбачення і зцілення.

У 75-річному віці Іоан очолив монастир і саме тоді створив свій найвідоміший твір — «Ліствицю» (або «Сходи»), у якому описав 30 духовних сходинок до Божої благодаті. Після завершення написання святий знову пішов у пустелю, де і помер.

Яке свято за старим стилем

За юліанським календарем 30 березня вшановують пам’ять преподобного Олексія, чоловіка Божого. У багатьох храмах, що дотримуються старого стилю, саме цього святого згадують у молитвах цього дня.

Народні прикмети на 30 березня

У народному календарі 30 березня — день Івана Ліствичника. З ним пов’язано чимало прикмет, що стосуються погоди й урожаю:

• Якщо розцвіли кульбаби — літо буде недовгим.

• Гуси летять високо — чекай рясних дощів.

• Якщо на березі є листя, а на вільсі — ще ні, літо буде сухим.

• Довгі дощі цього дня віщують багатий грибний урожай.

• Якщо бджоли вийшли з вуликів — весна буде теплою.

У цей день молилися Івану Ліствичнику з проханням послати дощ на землю.

Що не можна робити 30 березня

Церква нагадує, що у свята, як і в будь-який інший день, вірянам слід уникати сварок, образ, заздрості, пліток, лихослів’я та відмов у допомозі ближньому. Гріховними вважаються лінь і відчай.

За народними уявленнями, не рекомендується:

• одягати чорний одяг — щоб не накликати біди,

• виконувати важку фізичну працю,

• займатися шиттям чи в’язанням.

Що дозволено робити в цей день

30 березня припадає на період Великого посту. Проте, якщо день випадає на неділю, дозволяється вживати гарячі страви з олією.

Також існує традиція готувати печиво у вигляді драбинки — символ духовного піднесення до Бога. Кількість щаблів у такій «драбині» має відповідати кількості членів родини. За народним повір’ям, кожен, хто з’їсть таке печиво, буде здоровим увесь рік. Його також можна роздавати як милостиню.

Іменини 30 березня

Іменини цього дня за новим стилем святкують Іван та Захар.

За старим стилем — Олексій, Павло, Макар, Віктор, Олександр та Гавриїл.

Нагадуємо, раніше ми писали про свято 29 березня та заборони цього дня.

Залишити коментар

Останні новини

Follow
Sidebar Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...