15 квітня віряни відзначають одразу кілька важливих подій церковного календаря. За новим стилем цього дня вшановують памʼять великого князя київського Мстислава Володимировича, а також святкують день Вишгородської (відомішої як Володимирська) ікони Пресвятої Богородиці, пише IZ. Крім того, триває Великий вівторок Страсного тижня — особливий період перед Великоднем. Розповідаємо, що можна і чого не варто робити цього дня, кому моляться та хто відзначає іменини.
У новоюліанському календарі, який з 2023 року використовує Православна Церква України, 15 квітня — це день памʼяті благовірного великого князя Мстислава Володимировича. Він був старшим сином Володимира Мономаха та онуком англійського короля Гарольда II, і став останнім правителем, який зміг зберегти єдність Київської Русі.
Мстислав активно захищав державу: переміг чернігівського князя Олега Святославича, брав участь у Любецькому зʼїзді, воював з половцями, литовцями, проводив походи на Полоцьке князівство. Після смерті Володимира Мономаха він зайняв київський престол і продовжив політику батька. Помер князь у квітні 1132 (за іншими даними — 1133) року, а згодом був канонізований.
Цього ж дня вшановують Вишгородську ікону Божої Матері, пізніше відому як Володимирська. Згідно з церковним переказом, її створив сам апостол Лука на дереві зі святого столу, за яким вечеряли Ісус, Богородиця та Йосип Обручник.
Образ належить до іконографічного типу “Єлеуса” (“Розчулення”): Богородиця ніжно притуляє щоку до Сина. Ікона потрапила до Києва з Константинополя як весільний дар князівні з роду Мономаховичів, яка виходила заміж за сина імператора Олексія Комніна. У 1136 році святиню розмістили у Вишгородському монастирі, де стали відбуватися численні зцілення. Пізніше ікону вивезли до Володимира-на-Клязьмі, де вона отримала нову назву.
За юліанським календарем 15 квітня — день вшанування преподобного Тита, чудотворця. Це свято актуальне для громад, що залишаються на старому церковному стилі.
Сьогодні також триває Страсний тиждень — період суворого посту перед Великоднем. Великий вівторок присвячений спогадам про викриття Ісусом фарисеїв, притчі про Страшний суд і десятьох дів. У цей день християни зосереджуються на покаянні, молитві та духовному очищенні.
Народні спостереження цього дня допомагають передбачити погоду:
Також з цього дня пасічники традиційно починають виставляти вулики на пасіку.
У церковне свято не рекомендується сваритися, лаятися, відмовляти в допомозі, шкодити тваринам і комахам, особливо бджолам. Через Страсний тиждень утримуються від важкої роботи, веселощів, вживання мʼяса. У Великий вівторок дозволяються лише гарячі страви без олії.
За народними традиціями не слід витрушувати постільну білизну — це може “вимести” добробут. Також цього дня не дають гроші в борг.
У цей день радять звертатися з молитвами до Вишгородської ікони Божої Матері. Вона вважається цілющою — допомагає при серцевих і очних хворобах, захищає сімʼю та житло, сприяє примиренню й захисту воїнів.
У народній традиції цього дня готують цілющі відвари з бруньок калини та горобини, а пасічники посилено дбають про бджіл.
Іменини сьогодні святкують:
Анастасія, Андрій, Василина, Віктор, Кіндрат, Мстислав, Трохим.
За старим стилем — також Полікарп і Тит.
Нагадуємо, раніше ми писали про церковне свято та традиції 14 квітня.