Цього дня, 11 квітня, згідно з новоюліанським церковним календарем, вшановують пам’ять священномученика Антипи, єпископа Пергама. У статті розповідаємо, яке релігійне значення має ця дата, які пов’язані з нею традиції, прикмети, обмеження та якого святого вшановують за старим стилем.
У 2023 році Православна церква України офіційно перейшла на новоюліанський календар, тому всі неперехідні церковні свята тепер відзначаються на 13 днів раніше. Водночас частина парафій і монастирів продовжують дотримуватися юліанського стилю — це залишається їхнім правом, пише IZ.
У цей день вшановують святого мученика Антипу, який жив у I столітті в місті Пергам (на території сучасної Туреччини). Він був учнем апостола Іоанна Богослова та ревним проповідником християнства, за що й зазнав переслідувань під час правління імператора Нерона.
Коли Антипа відмовився зректися віри, його засудили до страти — живцем кинули до розпеченого казана, в якому приносили жертви язичницькій богині Артеміді. Однак за переказами, святого не торкнувся вогонь: він ніби заснув, зберігши спокій і незворушність. Його поховали таємно, а згодом могила Антипи стала місцем паломництва. Люди молилися там і отримували зцілення — особливо від зубного болю.
Згідно з юліанським календарем, цього дня згадують мученика Марка, єпископа Арефусійського — ще одного християнського проповідника, який постраждав за віру. Його історія також стала прикладом незламності духу перед гоніннями.
У народному календарі ця дата відома як день святого Антипи. Вважається, що саме сьогодні природа подає знаки про те, якою буде весна, літо та врожай. Ось деякі з прикмет:
Цього дня не рекомендують сіяти чи садити — вважається, що посіви не зійдуть або дадуть слабкий врожай.
На церковне свято забороняється лаятися, сваритися, гніватися, плести плітки, заздрити чи відмовляти у допомозі. Варто утриматися від образ, як на адресу людей, так і тварин.
Оскільки триває Великий піст, тим, хто його дотримується, сьогодні слід практикувати суворе стримання — дозволене лише сухоїдіння. Але головне — не лише обмеження в їжі, а й духовне очищення: варто пильнувати за словами, думками й вчинками.
У народі також радили утриматися від рукоділля — шиття, в’язання, вишивання, бо зроблене швидко зношується.
У день пам’яті святого Антипи віряни звертаються до нього з молитвами про зцілення, особливо від зубного болю. Його вважають небесним покровителем стоматологів та тих, хто страждає на захворювання ротової порожнини.
Колись вірували, що срібна монета, прикладена до хворого зуба, а згодом підвішена на ікону святого Антипи, допоможе позбутися болю. Також вважається, що 11 квітня — сприятливий день для лікування зубів.
За новим стилем сьогодні відзначають день ангела Антип, Іван та Яків.
За старим стилем іменини мають Іван, Кирило, Марко, Михайло та Пилип.
Нагадуємо, раніше ми писали про церковне свято, традиції, заборони 10 квітня.