Сьогодні, 10 квітня, віряни відзначають кілька важливих релігійних подій згідно з новим і старим церковним стилем, пише IZ. Розповідаємо, яке свято припадає на цю дату, чого слід уникати, що дозволено робити, а також які прикмети пов’язані з погодою і врожаєм.
За новим церковним календарем (впровадженим ПЦУ у 2023 році), 10 квітня вшановують пам’ять святого мученика Терентія та його сорока воїнів, а також благовірного гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного.
Гетьман Петро Сагайдачний був видатним українським державним діячем, політиком, дипломатом і меценатом. Народився близько 1575 року в селі Кульчиці на Львівщині. Походив із православної шляхти. У віці трохи за тридцять його обрали гетьманом Війська Запорозького.
Сагайдачний відомий своєю боротьбою за права козаків та православних в Україні, зокрема скасуванням польського контролю над козацькою старшиною. Він активно підтримував православні братства, школи та церкву, сприяв відновленню православної ієрархії, запросивши до Києва Патріарха Єрусалимського Феофана III.
Помер гетьман у 1622 році від поранення, отриманого в Хотинській битві. Своє майно заповів на церковні та освітні потреби. У 2020 році Сагайдачного канонізували як святого Православної церкви України.
За юліанським календарем сьогодні вшановують пам’ять преподобного Іларіона Нового.
У народі цей день називали Терентієм Маревним. Саме сьогодні звертали увагу на погодні явища, адже вони нібито віщували літо і врожай:
У цей день слід уникати негативу: не можна сваритися, заздрити, лихословити, ображати інших або відмовляти у допомозі. Заборонено надмірно веселитися.
Через мученицьку смерть святого Терентія і його соратників, народні вірування забороняють користуватись гострими предметами – сокирами, ножами, пилами.
Також триває Великий піст. Тим, хто постує, дозволено вживати гарячу їжу без олії. Але головне – духовна чистота, стриманість у словах і вчинках.
Сьогодні прийнято звертатись до святих з молитвами – просити зміцнення віри, мужності, прощення гріхів і зцілення.
За народною традицією, цього дня слід прибрати в домі, зокрема помити підлогу – це символ гостинності й відкритості до добрих людей.
Іменини за новим стилем відзначають: Олександр, Максим, Григорій, Терентій, Федір, Яків.
За старим стилем день ангела мають: Василь, Іван, Іларіон, Ілля, Микола, Сава, Степан.
Нагадуємо, раніше ми писали про церковне свято 9 квітня, прикмети і що не можна робити в цей день.