Индустриалка - новости Запорожья

Запорожье, Культура, Фоторепортаж
Завдяки плавучим гніздівлям на запорізькій Хортиці зберігають популяцію крижня
Поделиться

Вже 8 років на території заповідника проводяться акції «Врятуємо Дніпро разом» за підтримки комбінату «Запоріжсталь»

Вже близько 15 років на території Національного заповідника «Хортиця» регулярно проводяться орнітологічні дослідження (орнітологія — наука, яка досліджує птахів та все, що пов’язане з їх життєдіяльністю). Про це «Индустриалке» розповів науковий співробітник сектору охорони природи Національного заповідника «Хортиця» Сергій Козодавов.

За його словами, такі дослідження є вкрай необхідними й важливими, оскільки Хортиця знаходиться на міжнародних міграційних шляхах вздовж Дніпра, якими багато видів птахів двічі на рік мігрують з місць зимівлі на місця гніздування. Частина видів птахів залишається на зимівлю на Хортиці або ж прилітає сюди з півночі. Понад 100 видів птахів гніздяться на території заповідника, декілька десятків є залітними.

Вже 8 років на території заповідника проводяться акції «Врятуємо Дніпро разом» за підтримки комбінату «Запоріжсталь»

За цей час, як зазначив Сергій Козодавов, зроблено багато цікавих знахідок та виявлено ряд нових для фауни заповідника видів пернатих. В рамках міжнародних програм проводяться регулярні обліки птахів — середньозимовий (середина січня) і середньосерпневий (середина серпня).

— Під час першого обліку досліджуються зимуючі водноплавні птахи, які скупчуються в близькій до гідроелектростанції частині Дніпра, — розповів Сергій Козодавов. — Середньосерпневі обліки необхідні для дослідження успішності гніздування тої популяції птахів, яка гніздилася в цей сезон. Тоді ми звертаємо увагу на кількість молодих птахів у зграях. Це дозволяє робити певні висновки про те, наскільки успішним було розмноження.

Крім того, протягом року співробітники заповідника спостерігають за міграцією рідкісних птахів.

Сергій Козодавов наголосив, що для підтримки флори й фауни Хортиці дуже важливим є проведення біотехнічних заходів та екологічних акцій. З 2012 року на території заповідника регулярно проводяться природоохоронні акції в рамках ініціативи «Врятуємо Дніпро разом» за підтримки комбінату «Запоріжсталь».

Вже 8 років на території заповідника проводяться акції «Врятуємо Дніпро разом» за підтримки комбінату «Запорожсталь»

— Багато було проведено акцій з прибирання сміття на території заповідника. Унікальним в рамках цієї акції є прибирання островів в заплавній частині Хортиці. Для цього залучалися волонтери та плавзасоби, за допомогою яких можна очистити від сміття місця, до яких неможливо потрапити з суші, — розповів Сергій Козодавов.

Важливими є низка біотехнічних заходів, спрямованих на підтримку тваринного світу заповідника. Так в рамках акції виготовлялися та встановлювалися плавучі гніздівлі для водоплавних птахів та годівниці для ратичних тварин — оленів, козуль, диких кабанів.

— Через коливання рівня води, зумовлене роботою ГЕС, та велику кількість хижаків у плавнях (здичавілі собаки, єнотовидні собаки, сіра ворона, лис рудий) дуже багато гнізд, збудованих на землі, руйнуються хижаками або затоплюються. Особливо страждає від цих факторів популяція крижня — пояснив Сергій Козодавов. — Якраз такі плавучі гніздівлі, встановлені у найменш відвідуваних людьми місцях, значно покращують умови для гніздування крижнів — більше пташенят виживає та виростає.

Крім крижнів, на виготовлених в рамках акції, плотиках гніздилися також такі птахи як лиска та пірникоза велика.

Вже 8 років на території заповідника проводяться акції «Врятуємо Дніпро разом» за підтримки комбінату «Запоріжсталь»

За словами Сергія Козодавова, в заповіднику також є потреба у покращенні умов для гніздування соколоподібних хижих птахів. Оскільки більшість з них взагалі не будуть гнізд самі — вони займають гнізда найчастіше воронових птахів (ворона, сороки, грака), на Хортиці є певний дефіцит гнізд у зручних та безпечних для хижих птахів місцях.

— Якщо кількість таких гнізд зменшується, відповідно, кількість хижих птахів на гніздуванні теж зменшується, — пояснив Сергій Козодавов. — Для них теж можна створювати та встановлювати штучні гніздівлі. Ми сподіваємося, що найближчим часом нам вдасться розпочати цей проєкт на території заповідника.

 

Читайте также: В Запорожье на Хортицу прилетают зимовать редкие птицы

Фото Сергія Козодавова


Комментарии читателей