Індустріалка - новини Запоріжжя

Історія, Запоріжжя, Культура, Фоторепортаж
Запорізькі історичні будинки можуть отримати статус пам’яток України
Поделиться

В державний реєстр нерухомих пам’яток України можуть потрапити шість будинків

Шість архітектурних об’єктів Запоріжжя направили на розгляд експертної комісії з питань обліку об’єктів культурної спадщини. Вони можуть офіційно отримати статус нерухомих пам’яток України. Про це повідомляє пресс-служба відділу охорони культурної спадщини Запорізької міськради.

«Индустриалка» розповість про ці будинки детальніше.

Менонітська школа для дівчаток колонії Розенталь

Будинок менонітської школи для дівчаток колонії Розенталь є пам’яткою архітектури початку ХХ століття. Однією із засновників школи була Катаріна Вальман – дружина відомого німецького підприємця Андреаса Вальмана. Вона пожертвувала 10 тис. рублів на будівництво цієї школи.

Школа збереглася до наших днів у первозданному вигляді, за винятком заміненого даху. За радянських часів до школи прибудували додаткові корпуси. Сьогодні вона продовжує працювати як середня загальноосвітня школа №81.

школа

Особняк Абрагама Коопа

Особняк Абрагама Коопа — будинок, збудований менонітським промисловцем Абрагамом Коопом на початку XX століття. Під час голоду 1921-1923 років у будинку знаходилося представництво товариства «American Mennonite Relief», яке допомагало бідним продуктами і речами. У 1966 році особняк частково реконструювали та перепланували. Зараз у ньому знаходиться обласний протитуберкульозний диспансер.

достопримечательности

Будинок вчительської семінарії

Вчительську семінарію менонітів урочисто відкрили 1913 року. Саме тут була справжня кузня кадрів для менонітських шкіл. Особливо оригінально та майстерно виконано головний вхід цієї модерної споруди. Нині тут один із корпусів середньої школи №81.

здание семинарии

Будинок купця Д. Мінаєва

Ця будівля є пам’яткою містобудування та архітектури під назвою будинок Мінаєва. У період німецької окупації тут розташовувалася явочна квартира підпільної групи Миколи Гончара. Підпільники збирали зброю, боєприпаси, поширювали антинімецькі листівки, постачали довідки й паспорти для втікачів з таборів військовополонених. З метою отримання грошей для закупівлі зброї, одягу, продовольства для військовополонених члени підпілля добилися від окупаційної влади дозволу на відкриття ресторану для німецьких офіцерів та чиновників.

Після націоналізації власності купця його колишній будинок використовували під помешкання. Нині у будинку розташовані магазини.

пам'яток

Прибутковий будинок Ріхтера

Прибутковий будинок побудував на початку ХХ століття провізор, меценат Августа Ріхтер. На першому поверсі будинку була аптека, де безкоштовно відпускали лікарські препарати хворим із дитячого притулку. Між першим та другим поверхами, в районі карнизу, якщо придивитися, можна побачити ледь помітний напис «Аптека». На другому поверсі вів приватну практику фахівець-отоларинголог, лікар Кронік. Крім того, частину другого поверху займало агентство контори «Русь», яка була агентством нерухомості. Тут проводилися угоди з продажу-купівлі-оренди квартир, будинків, заводів та фабрик. Крім нерухомості контора займалася пошуком покладів корисних копалин — залізняка, вугілля, торфу.

пам'яток

Замок Вальмана

Ініціатором будівництва замку була Катаріна Вальман — дружина німецького підприємства Андреаса Вальмана). В ньому вона хотіла відкрити дитячий садок. Але цього так і не відбулося, адже на момент завершення будівництва прийшла революція та кардинальні політико-соціологічні зміни. За радянських часів у будівлі був гуртожиток педагогічного училища. Зараз у будівлі працює адміністративна будівля Широківської ОТГ.

пам'яток

Читайте також: Мандрівник із Запорізької області показав, як виглядає скіфський царський курган — фото 


Комментарии читателей