Індустріалка - новини Запоріжжя

Запоріжжя, Здоров'я, Україна
Біолабораторії, зброя масового знищення, зараження туберкульозом через гроші: які фейки поширюють росіяни
Поделиться

Російські пропагандисти активно поширюють безглузді новини, які не мають офіційного підтвердження

Російські пропагандисти активно поширюють фейки про Україну. Одні з найвідоміших та в той же час найбезглуздіших — про біолабораторії США в Україні та про провокації з використанням зброї масового знищення.

Популярні фейки про суспільне здоров’я спростували Міністерство охорони здоров’я України спільно з проєктом USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» та аналітичною платформою VoxCheck. Російську брехню та її спростування опублікували на офіційній сторінці Міністерства охорони здоров’я України в Facebook.

Дезінформація:

В Україні працюють військово-біологічні лабораторії США, а над громадянами проводять медичні досліди.

Факт:

У 2005 році українське МОЗ уклало з Міноборони США угоду про співпрацю в галузі запобігання розповсюдженню технологій, патогенів та знань, які можуть бути використані під час розробки біологічної зброї. Суть угоди — протидія загрозі спалахів небезпечних інфекційних хвороб. Міноборони США може допомагати МОЗ України проводити дослідження, виявляти небезпечні біологічні агенти, контролювати використання небезпечних патогенів тощо. Ця угода є в публічному доступі і в ній взагалі не йдеться про «військово-біологічні програми» чи залучення будь-яких потужностей Міноборони України.

У рамках Програми зі зменшення біологічної загрози США, яку згадують пропагандисти, в Україні модернізували лабораторії, аби досягнути вищого рівня біобезпеки, проводили дослідницькі проєкти, займалися епідеміологічним наглядом тощо. Наприклад, під час спалаху коронавірусу в рамках програми українському Міноборони виділяли мобільні лабораторії. Але не для дослідів над військовими, а для виявлення випадків зараження коронавірусом. Немає жодних доказів, що цю програму коли-небудь використовували у воєнних цілях.

Дезінформація:

Підготовка до протидії мавпячій віспі — це нова схема для обдурювання населення.

Факт:

Мавпяча віспа — це реальне захворювання, яке зараз поширюється у країнах, для яких не є типовим. В Україні наразі не зафіксували жодного випадку мавпячої віспи та слід дотримуватися заходів для попередження зараження.

Дезінформація:

Збір збудників холери в Маріуполі та перевезення їх до США — доказ підготовки провокації з використанням зброї масового знищення.

Факт:

В усіх областях України працюють центри контролю та профілактики хвороб, що здійснюють епідемічний нагляд та ідентифікують збудників небезпечних хвороб. Майже щороку збудник холери виявляють у водоймах України, тож не дивно, що лабораторії МОЗ ретельно слідкують за поширенням цієї інфекційної хвороби. Востаннє підтверджений спалах холери в Україні стався саме в Маріуполі у 2011 році. До речі, російські лабораторії теж займаються подібним епідемічним наглядом.

Доказів, що Україна відправляла збудники інфекційних захворювань у США, немає. Також таке припущення не є логічним, оскільки у США є власна система моніторингу та попередження інфекційних хвороб, зокрема холери.

Дезінформація:

Українська влада навмисно заразила людей туберкульозом за допомогою фальшивих банкнот на окупованій Луганщині.

Факт:

Цей фейк з’явився ще у 2020 році, але продовжує поширюватися і сьогодні як складова основного російського наративу про українські «провокації» з використанням біологічної зброї. У листопаді 2020 року представники так званої «ЛНР» стверджували, що над містом Слов’яносербськ були скинуті банкноти номіналом 100 рублів, а в місцевих жителів, які взяли ці банкноти, нібито погіршилося самопочуття через зараження туберкульозом.

У 2020 році українські волонтери дійсно розповсюджували фальшиві банкноти та агітаційні листівки з написами «Тебе не нужна война, но она нужна Кремлю» та «Луганськ! Повертайся додому» на окупованій Луганщині за допомогою дрона. «Радіо Свобода» у грудні 2020 року взяло коментар у волонтера з позивним «Снігур», який керував цим безпілотником. Він назвав ідею з поширенням банкнот звичайним тролінгом, жартом. Також 9 листопада 2020 року Анатолій Штефан (позивний «Штірліц»), український військовий та блогер, опублікував фото цих банкнот та листівок. До листопада 2020 року українські військові та волонтери неодноразово скидали подібні листівки над окупованими територіями Донбасу.

Погіршення самопочуття у жителів Луганщини, про які казали пропагандисти «ЛНР», не могло статися через скинуті банкноти чи листівки. По-перше, інкубаційний період туберкульозу триває щонайменше 3-9 тижнів. Крім того, далеко не всі інфіковані туберкульозом мають його відкриту форму з чітко вираженими симптомами. По-друге, туберкульоз передається повітряно-крапельним шляхом при тривалому перебуванні в закритому приміщенні разом з інфікованою людиною. Хвороба не передається через контакт з предметами, якими користувався хворий.

Раніше «Індустріалка» повідомляла, що в тимчасово окупованому курортному Бердянську поширюють чутки, що нібито вся Запорізька область скоро перейде під контроль росіян. Однак, жодних передумов до цього немає. Жителів області закликають зберігати спокій та не вірити в подібні чутки.

Читайте наші новини на сайті zprz.city.


Комментарии читателей