Індустріалка - новини Запоріжжя

Запоріжжя
Як запоріжцям забезпечити достойну старість у разі зміни існуючої пенсійної системи
Поделиться

В Україні потрібно негайно змінювати пенсійну систему

В Україні треба невідкладно змінювати нинішню пенсійну систему. Це необхідно, аби забезпечити хоча б мінімальні виплати українцям, які будуть виходити на заслужений відпочинок у майбутньому. Про це заявили запорізькі експерти в сфері економіки та правознавства в ефірі програми «Тиждень. Підсумки» на телеканалі TV5.

За словами юристки Регіни Харченко, до краху пенсійної системи може призвести декілька чинників.

— Основні чинники кризової ситуації в пенсійній системі — це старіння нації, низька економічна підтримка та великий дефіцит пенсійного фонду, який не може покриватися своїми власними надходженнями. Тобто, того єдиного соціального внеску, який сплачується, недостатньо для забезпечення пенсійними виплатами тих пенсіонерів, які мають отримувати їх вже зараз. Ще б я хотіла додати, що великий відсоток тіньової економіки впливає на те, що ми не можемо ефективно наповнювати бюджет, щоб раціонально використовувати ці відрахування, — зазначила Регіна Харченко.

Виходом з кризової ситуації може стати накопичувальна система. Тобто, коли людина зі своєї зарплати накопичує кошти для пенсії. Про бажання впровадити таку систему вже зазначали в Міністерстві соціальної політики. Але чекати цього найближчого часу не варто. Так, у липні міністр соціальної політики Марина Лазебна заявляла, що повноцінний запуск накопичувальних пенсій займе півтора року з прийняття Верховною Радою необхідного законодавства. Останнє може відбутися восени, а перші внески до накопичувальної системи підуть не раніше 2023 року.

За словами Марини Лазебної, внески попередньо складуть 2% від роботодавця і 2% від працівника, але може бути 1% і 1%. Причому в Мінсоцполітиці наполягають, щоб це буде відбуватися за рахунок зменшення існуючих податків і зборів.

На думку юристки Регіни Харченко, впровадження накопичувальної системи — це одна з головних умов недопущення краху пенсійної системи. Поки цю систему не впровадили на державному рівні, люди можуть накопичувати свої кошти в недержавних пенсійних фондах.

— Аби не стався колапс пенсійної системи, по-перше, необхідно запровадити на якийсь відсоток систему державного обов’язкового накопичення. Взяти хоча б 2-3%, щоб система почала працювати. По-друге, треба роз’яснювати людям про існування таких механізмів, як недержавне пенсійне забезпечення. Адже люди не знають, що в нас вже функціонують відкриті недержавні пенсійні фонди. Їх можна і треба використовувати. На сьогодні в Україні нараховується 47 недержавних пенсійних фондів. Але 70% з них знаходяться в Києві. Через це зменшується доступ таких фондів у регіонах, — зазначила Регіна Харченко.

Юристка також дала поради тим запоріжцям, які зараз працюють і вже думають про майбутню старість.

— По-перше — це змінити своє світосприйняття та взяти на себе відповідальність щодо свого фінансового забезпечення. По-друге — це показувати свої реальні доходи, сплачувати всі податки та збори, щоб наповнювати бюджет. Звичайно, до цього необхідно додати впровадження на державному рівні накопичувальну систему хоча б на умові мінімальних відсотків, щоб люди зрозуміли, що це добре для них. І по-третє, необхідно проводити роз’яснювальну роботу про підвищення власної фінансової грамотності. Питанням обізнаності населення треба серйозно займатися, — розповіла Регіна Харченко.

Раніше «Индустриалка» повідомляла, що в Запорізькій області до кінця року проведуть кілька перерахунків пенсій.

Читайте також: Чего ждать запорожцам от электронных трудовых книжек


Комментарии читателей