Індустріалка - новини Запоріжжя

Відродження Хортиці, Запоріжжя
Як будуть відбуватися перетворення на Хортиці
Поделиться

Острів Хортиця зроблять цікавим та доступним для туристів

Цього року Національний заповідник «Хортиця» потрапив до списку державної програми «Велика реставрація». Острів хочуть зробити максимально цікавим і зручним для туристів. Почнуть з реконструкції музею історії запорізького козацтва і Кургану єдності України біля нього.

Дехто висловлює занепокоєння тим, що після великих перетворень острів залишиться без заповідних зон.

Заступник генерального директора Національного заповідника «Хортиця» Світлана Охріменко каже: зміни на Хортиці будуть відбуватися саме в тих місцях, де вже є якась інфраструктура. Зона ж абсолютної заповідності залишиться недоторканою. Про це вона розповіла в ефірі програми «День. Тема» на телеканалі TV5.

День тема

— Наразі острів є уже сильно антропогенно зміненим, близько 75% території. Це колишні сільськогосподарські угіддя, штучні ліси, це вулиці, де мешкають близько 1,5 тисяч жителів. Тому сучасна концепція враховує зміни в тих місцях, де вже існує інфраструктура, і вона потребує реконструкції, або тих ділянок, де територія значно порушена антропогенними діями, — розповіла Світлана Охріменко. — А там, де первісна природа, все залишиться так як є.

Справа в тому, що найбільш цінні наші ділянки, на яких залишились цілинні території, — це, в першу чергу, ділянки вздовж узбережжя, заплава — тобто, всі ті ділянки, які було складно зруйнувати за радянських часів, коли цю територію вважали такою, яку треба освоювати в першу чергу. Сподіваюсь, що зараз, з сучасними поглядами на Хортицю як на святиню, це буде враховано. І все, що залишилось цілим, в нас збережеться і далі.

Світлана Охріменко

За словами Світлани Охріменко, з кожним роком на Хортицю приходять та приїжджають відпочити все більше туристів. І без оновлення інфраструктури буде тільки гірше. Саме для того, щоб врегулювати взаємодію людей з природою, і треба робити перетворення.

Багато говорять і про безбар’єрність Хортиці — тобто, її доступність для людей з інвалідністю, маленькими дітьми, людей похилого віку. Зараз на території заповідника повністю доступний лише історико-культурний комплекс «Запорозька Січ». Саме тут створені умови для вільного пересування людей на кріслах – за допомогою пандусів можна потрапити у кожен музей, кожен козацький курінь, є доступна вбиральня.

— Зробити Хортицю безбар’єрною — цілком реально, але для цього треба докласти зусиль, і робити все з душею. Бо коли проєкти робляться заради проєктів, а не для людей, то можна не врахувати безліч дріб’язків. А для того, щоб врахувати все те, що необхідно для людей з особливими потребами, треба їхня участь на етапі планування, проєктування, щоб вони переглянули, що їм підходить, що треба покращити. Безбар’єрність це зараз дуже важливо, бо багато людей похилого віку, мами з дітьми. А до нас й дістатися важко, якщо немає власного авто — є бар’єр суто транспортний. Це дуже складно, — розповіла Світлана Охріменко.

Якщо ж казати про свідомість людей, то з кожним роком вона змінюється на краще, переконані співробітники заповідника.

— Я працюю в заповіднику з 2004 року. І тоді таких доступних засобів інформації як соцмережі та різноманітні електронні видання, не було. Зараз уже стало багато інформації, наші заходи стали системними, в тому числі були програми проведені на обласному рівні з залученням молоді. І це все дає свої плоди. Все рідше ми бачимо людей, які приходять на Хортицю, щоб зібрати букет, посмажити м’ясо та залишити за собою сміття. Все більше людей сприймають острів як заповідник, — поділилася Світлана Охріменко.

Нагадаємо, що відродження Хортиці відбувається з ініціативи Президента України Володимира Зеленського. В рамках масштабного проекту планується не тільки оновити окремі об’єкти, а й комплексно змінити територію. Це допоможе острову стати одним з ключових туристичних «магнітів» всієї України.

Виконавцями проекту реставрації виступають Міністерство культури і інформаційної політики, Запорізька облдержадміністрація та група компаній Метінвест. Між сторонами підписаний Меморандум про консолідацію зусиль у відродженні острова Хортиця.

Читайте також:  Запорізька Хортиця може стати історико-культурним хабом


Комментарии читателей