Индустриалка - новости Запорожья

Главные, Запорожье, Фоторепортаж
Він визволяв Відень, але перемогу зустрів у госпіталі — історія запорізького ветерана
Поделиться

Комбінат “Запоріжсталь” привітав ветеранів з 9 Травня

За традицією співробітники комбінату “Запоріжсталь” привітали ветеранів з 9 Травня та вручили їм подарунки. Не обійшли увагою і ветерана Василя Степановича Цистана.

Гостей ветеран зустрів на ґанку будинку у кителі, увішаному орденами. 

Він визволяв Відень, але перемогу зустрів у госпіталі — історія запорізького ветерана, якому вже 93 роки

— Комбінат “Запоріжсталь” і зокрема його молодіжна організація завжди пам’ятають та піклуються про наших ветеранів, підтримують їх. Ми їм вдячні за те, що подарували нам майбутнє та мирне небо над головою. Ми вітаємо ветеранів, які відбудовували після війни наші підприємства. Вітаємо трудівників тилу та героїв війни і бажаємо їм здоров’я, миру та удачі , — зазначив ведучий спеціаліст по взаємодії з молоддю ПАТ «Запоріжсталь» Анатолій Ширма.

ведучий спеціаліст по взаємодії з молоддю ПАТ "Запоріжсталь" Анатолій Ширма

Василь Степанович Цистан народився у 1926 році. Зараз йому вже 93 роки. У чоловіка група інвалідності, він пережив п’ять операцій.

Василь Степанович дуже зрадів гостям та залюбки розповів про своє нелегке життя. Його призвали до армії у 1944 році. Тоді йому було лише 17 років. Служив у 100-й гвардійській Свірській повітряно-десантній дивізії. Василь Степанович зазначає, що його дивізія мала йти на Берлін.

— У вересні 1944 року стало ясно, що десантні війська не потрібні. Нас переформували в піхоту. В той час вже була визволена територія України. Ми вирушили визволяти Європу. Я пройшов по Угорщині, Чехословаччині, Австрії, — згадує Василь Степанович. — В Угорщині ми тримали кільце великого укріплення. 11 танкових та 7 піхотних дивізій були оточені біля озера Балатон. Були жорстокі бої. Німці намагалися вирватися з цього кільця. Але нам потрібно було їх утримати. Нам допомогли американці. Вони бомбили фашистів, а перед нами вирили протитанковий рів, аби ворожі танки не могли прорватися. А піхоту нам було простіше утримати, сил вистачало. Коли бої закінчилися, ми пішли по Австрії, де визволяли міста і селища. Я визволяв місто Відень. Бої почалися 6 квітня, а закінчилися 13 квітня.

ветеран Другої світової війни Василь Цистан

Ця битва стала вирішальною для Василя Степановича. 12 квітня 1945 року його було поранено. Автоматна черга пройшла прямо по ногах та прострелила йому колінний суглоб і сухожилля.

— В цей день для мене закінчилася війна. Лише через добу мене змогли вивезти з цього поля бою. Так почалися мої поневіряння по госпіталях. Два місяці я пролежав у гіпсі. Я лікувався у госпіталях до вересня 1945 року. Потім мене комісували та відправили на півроку на домашнє лікування, — згадує Василь Степанович. — Я ходив на костилях і якось послизнувся та впав, зламав ногу. Але цього разу мені не гіпсували ногу, а розробляли її. Так мені врятували її.

Згодом Василь Стнепанович без комісії потрапив у трудову армію у Черкасах, хоча й ходив на костилях. Він служив у 15-му окремому мостовому залізничному полку особливого призначення, який працював над відновленням підірваного залізничного моста. Цій службі Василь Степанович віддав шість років свого життя. Після чого для нього почалося мирне життя.

Василь Цистан працював у копровому цеху комбінату “Запоріжсталь”. Створив сім’ю.

Згодом йому присвоїли звання підполковника, а потім — полковника.

Про війну Василь Степановичу згадувати важко, але всі ті події пам’ятає так, ніби вони були лише вчора.

— Всі ми чекали перемоги. Всі йшли вперед тільки, щоб скоріше принести перемогу. Була жорстока кривава битва і всі хотіли звільнитися від неї. Я дуже вдячний, що зараз пам’ятають про наші важкі подвиги, — зазначив Василь Цистан.

ветеран Другої світової війни Василь Цистан

Сюжет про Василя Цистана можна буде побачити на телеканалі  TV5 під час онлайн-марафону «Пам’ятаємо. Перемагаємо».

Нагадаємо, під час онлайн-марафону запоріжці разом з ветеранами згадують події Другої світової війни, вшановують пам’ять полеглих і звеличують подвиг живих.

Святкову програму підготували запорізькі підприємства Метінвесту.

Онлайн-марафон «Пам’ятаємо. Перемагаємо» транслюють прямо зараз на телеканалі TV5.

Завтра, 9 травня, можна подивитися повтор трансляції — з 09:00 до 12:00 і з 19:00 до 22:00.

Читайте також: Запорізький ветеран розповів, як під час війни став партизаном.

Фото автора


Комментарии читателей