Индустриалка - новости Запорожья

Запорожье, Культура, Фоторепортаж
В Запорожье на Хортицу прилетают зимовать редкие птицы
Поделиться

Акватория Днепра в нижнем бьефе Днепровской ГЭС — очень важное место для зимовки птиц

В Национальном заповеднике «Хортица» на зимовке собирается до 17 тысяч водоплавающих птиц. Как рассказал «Индустриалке» научный сотрудник сектора охраны природы Национального заповедника «Хортица» Сергей Козодавов, за последние годы на Хортице были зарегистрированы 5 новых для заповедника видов птиц (морянка, малая поганка, огарь, лесная завирушка, синьга). Общее число видов птиц в фауне заповедника на сегодня – 216. Из них в зимний период встречаются более 70 видов.

За последние годы на территории заповедника были зарегистрированы 5 новых видов птиц

— Наприклад, цього року взимку я знайшов новий вид птахів для фауни заповідника та Запоріжжя — синьгу. Це вид родини качкових, він є рідкісним, залітним на території України. Зустрічається на зимівлі переважно в гирлі Дніпро-Бузького лиману та біля узбережжя Криму, — рассказал Сергей Козодавов.

В этом году на Хортице на зимовке зарегистрировано рекордное количество малого баклана. Эта птица занесена в Красную Книгу.

По словам Сергея Козодавова, малого баклана регулярно можно встретить около Каховской ГЭС, ближе к дельте Днепра. До этого года в заповеднике регистрировалось не более одной-двух особей раз в 5-7 лет. Этой зимой во время учета было зарегистрировано 11 особей.

— Також виявлена мандаринка — всім відома дуже яскрава качка, яка цієї зими вже вдруге (вперше її побачили у 2018 році) зимує на Хортиці. Це декоративний вид, який вирощується і розмножується штучно, використовується як окраса парків. Тобто цей вид качок не можна відносити до фауни України, доки не підтвердиться існування натуралізованої життєздатної популяції цих качок в Україні, чи сусідніх країнах, звідки вони могли б залітати. Зазвичай це птахи, які втекли у дику природу, так як папуги та інші екзотичні види, які утримуються людиною, — отметил Сергей Козодавов.

За последние годы на территории заповедника были зарегистрированы 5 новых видов птиц

По его словам, в теплые зимы, когда отсутствует ледовое покрытие на больше части водоемов, на Хортице на зимовке наблюдается меньшее количество и видовое разнообразие птиц — преобладают привычные для многих запорожцев чайки (хохотунья, сизая и озёрная чайки), большие бакланы, кряквы, лысухи.

 

— В суворі зими, коли майже вся акваторія внутрішніх водойм вкривається кригою, реєструються великі скупчення водоплавних птахів на незамерзаючих ділянках водойм. Для Запорізької області це передусім нижній б’єф Дніпровської ГЕС та ставки-охолоджувачі Запорізької АЕС. Видовий склад птахів у холодні зими суттєво відрізняється. Так 20 січня 2017 р. мною обраховано рекордну для м. Запоріжжя кількість птахів в нижньому б’єфі Дніпровської ГЕС – 17 тисяч 72 особини, серед яких 11 тисяч складав крех великий. Регулярно зимою реєструються невеликі зграї гоголя, черні чубатої та морської, лебедя-кликуна креха малого. Це види птахів, які мігрують через нашу територію, але частково залишаються на зимівлю, — отметил Сергей Козодавов. – Нижній б’єф Дніпровської ГЕС дуже зручний для зимівля водоплавних птахів — під греблею мілководна ділянка, багата різними кормами — молюсками, водоростями, рибою і т. д. Острови зручні для відпочинку мартинів, бакланів. Тому птахи акумулюються на території не тільки для відпочинку, а й для годування.

Наибольшее скопление птиц было в январе, в период сильного похолодания, сейчас уже многотысячных скоплений птиц нет. В феврале-марте начинается период миграции многих видов птиц, поэтому они пролетают на север, и на Хортице на длительный период не задерживаются.

— Серед мігруючих птахів є багато рідкісних хижаків. Але за ними дуже важко спостерігати, оскільки пролітають транзитом на великій висоті, — пояснил Сергей Козодавов. — Багато птахів пролітають вночі, тобто їх можна тільки почути (наприклад журавлів та гусей), але неможливо порахувати.

Читайте также: Запорожцам показали редких птиц и животных — фото


Комментарии читателей