Индустриалка - новости Запорожья

Запорожье
Укрупнення районів: що дасть реформа децентралізації Запорізькій області
Поделиться

В Україні триває реформа децентралізації

При новому адміністративно-територіальний устрій Запорізька область буде складатися з п’яти районів.

В ефірі програми «День.Тема» на телеканалі ТВ-5 обговорили позитивні та негативні моменти даної реформи.

— На мій погляд реформа децентралізації — одна з найуспішніших, серед тих яка була здійснена в Україні за останні 5-6 років. Всі ми побачили результати громад, які об’єдналися, — зазначив керуючий справами апарату Запорізької обласної ради Володимир Подорожко. — Але є і прикрі приклади, зокрема у Приазовському районі, коли вже існуючи громади Гірсівську і Ботієвську було поєднано. Тобто, люди повірили в цю реформу, об’єдналися, обрали форму управління, реалізовують певні інвест-проекти, (адже ми знаємо що в Приазовскому районі є проекти на десятки мільйонів гривень з вітроенергетики ). І тут їх об’єднують з кимось. Справедливо це?

За словами Володимира Подорожко, децентралізація повинна спростити отримання різних послуг населенням. Але на практиці так відбувається далеко не завжди.

— В перспективі реформування базового рівня повинно наблизити якісні послуги до людей. Це і послуги в ЦНАПАХ, і освіта, і медичні послуги. Але виникають певні проблеми. Так, сьогодні в Новомиколаєвському районі є проблема з реалізацією ліків через фельдшерсько-акушерські пункти. Людина не може придбати ліки у себе в селі, вона повинна їхати в районний центр.

Хочу нагадати, що постанова Кабміну № 929 дозволяє здійснювати продаж, але контролюючи органи оцінюють ці відносини як ухилення від працевлаштування фельдшерів в аптечні пункти. Ми зараз напрацьовуємо узагальнення пропозицій, я особисто звернувся до народного депутата від нашої території, і вже це питання розглядається на засіданні комітету з питань охорони нації. Впевнений, це питання ми вирішимо, — зазначив Володимир Подорожко.

Наступним етапом реформи децентралізації повинно стати реформування субрегіонального рівня. Тобто укрупнення районів. В червні до Верховної Ради надійшов проект постанови уряду №3650 стосовно утворення та ліквідації районів. В Запорізькій області пропонується утворити 5 районів.

Центрами нових територіальних одиниць визначені Бердянськ (населення району — 167,4 тис. Осіб), Василівка (188,7 тис.), Запоріжжя (874,2 тис.), Мелітополь (286,6 тис.), Пологи (189 тис.). Однак, щоб дійсно створити в області 5 районів замість 20, потрібно прийняти ряд нормативних актів.

— Дійсно, є така постанова, але під цю постанову повинні бути прийняті певні нормативні акти стосовно повноважень цих районів, повноважень органів місцевого самоврядування, повноважень органів держадміністрації, фінансової децентралізації, змін до податкового кодексу. Всі ці нормативні документи зараз проходять процедуру громадського обговорення, вони розміщені на сайті Мінрегіону. Зокрема, це оновлена редакція закону про місцеве самоврядування, де чітко прописані повноваження громад, районних рад, обласних рад. Також це проект закону про місцеві державні адміністрації, де чітко прописані принципи взаємодії місцевих держадміністрацій з органами місцевого самоврядування. Третій законопроект, розміщений для обговорення — це зміни до податкового кодексу. Цими змінами зокрема пропонується виключити горизонтальне вирівнювання за допомогою районних рад, тобто вони більше не будуть впливати на розділення дотації між громадами в своєму районі. Безпосередньо будуть відносини державного бюджету і громад, а також будуть прийняті інші механізми, які дозволять підвищити фінансову спроможність громад.

За словами Володимира Подорожко, із завершенням реформи громади повинні отримати розширені повноваження та фінансовий ресурс. Але більшість людей цього не розуміють і тому не підтримують.

— Реформа допоможе зробити ефективною діяльність районних рад, зекономити бюджетні кошти на утримання рад і пустити їх на розвиток. Ми повинні кожного дня доносити до наших мешканців, особливо сільських, необхідність завершити реформу субрегінального рівня. Якщо людина зрозуміє, що це дасть їй якісні послуги, які вона зможе отримати в своєму селі, то вона підтримає цю реформу. Але ми повинні виключити всі політичні маніпуляції, і конструктивно розмовляти з людьми. Це єдиний варіант для успіху цієї реформи.

Від того, як буде далі проходити реформа децентралізації, залежить і проведення місцевих виборів, які заплановані на осінь 2020 року.

— У Верховній Раді зареєстрований проект постанови про призначення місцевих виборів на 25 жовтня. Вони повинні бути призначені Верховною Радою, після чого ЦВК оголошує початок виборчого процесу. На сьогоднішній день для того, щоб провести вибори, ми повинні завершити реформування субрегіонального рівня, щоб за новим територіальним устроєм провести ці вибори. Дійсно, можуть бути політичні спекуляції, певні ризики. 17 липня — це фінальна дата, в яку Верховна Рада повинна прийняти ці рішення, в тому числі і про призначенні виборів, — сказав Володимир Подорожко.

Читайте також: Запоріжці навели порядок у своєму дворі


Комментарии читателей