Индустриалка - новости Запорожья

Возрождение Хортицы, Запорожье, Культура
У Запоріжжі з’явиться екскурсія навколо Хортиці на козацькій чайці
Поделиться

На Хортиці будують пірс для екскурсійних човнів навколо острова

Одним з перших з острова Хортиця хотів зробити англійський парк князь Григорій Потьомкін в кінці 18-го століття. Однак ці плани не були здійснені. Зараз настав час, в рамках дозволених законодавством меж, зробити легендарний острів місцем відпочинку для містян та гостей Запоріжжя.

Про це сьогодні під час круглого столу, який відбувся на базі хабу громадської організації «Запоріжжя. Платформа спільних дій», розповів завідувач інформаційно-видавничим відділом Національного заповідника «Хортиця» В’ячеслав Зайцев.

За його словами, центральний парк в Нью-Йорку займає приблизно 350 га, Булонський ліс в Парижі – 900 га і 2356,7 га займає запорізька Хортиця. Тому вона обов’язково має бути місцем об’єднання і відпочинку містян і гостей Запоріжжя.

В’ячеслав Зайцев нагадав, що Хортиця посідає третє місце в рейтингу туристичних місць України – після Києво-Печерської Лаври (Київ) та Херсонесу (АР Крим). Щороку екскурсійні об’єкти Хортиці відвідують понад 200 тисяч екскурсантів (за квитками). До війни особисто він проводив близько 400 екскурсій Хортицею на рік.

На Хортиці будують пірс для екскурсійних човнів навколо острова

 

— Нарешті пустили транспорт, яким можна доїхати до наших об’єктів. Сподіваюся, далі ми доб’ємося, щоб такого транспорту було більше, — сказав В’ячеслав Зайцев. — Зважаючи на карантинні умови, туризм зараз не дуже розвивається. Але рано чи пізно ця пошесть (коронавірус. – ред.) закінчиться, і всі зможуть приїжджати на Хортицю відпочивати.

Разом з тим, він наголосив, що у відвідувачів Хортиці, окрім прав, мають бути ще й обов’язки. Адже на території заповідника не тільки збережена природа, а ще й живуть дикі тварини, яким не треба шкодити. Наприклад, птахів не можна годувати хлібом чи смаженим або соленим насінням.

Так само обмеження стосуються розпалення багать на території заповідника. Дозволяється розпалювати вогнища лише на туристичному пляжі. А після масових відвідувань заповідника доводиться проводити толоки для прибирання сміття після відвідувачів.

Історик наголосив, що Хортиця є національним заповідником, а не парком, тому плавні і окремі балки охороняються окремими законодавчими актами, оскільки є біорезервуарами, які дозволяють відновлювати природу. Тому в таких місцях працюють переважно біологи, а відвідувачі не допускаються.

Також на Хортиці є будівлі баз відпочинку, статус яких до кінця законодавчо не визначений. Тому будувати на їх місці інші об’єкти поки що ніхто не наважується.

На Хортиці будують пірс для екскурсійних човнів навколо острова

— Щодо ремонту доріг – зараз виділені кошти на ремонт однієї з центральних трас, яка йде від залізничного моста до аркового. Будемо робити сучасне освітлення, щоб до нас люди приїжджали й ввечері, — додав В’ячеслав Зайцев. – На Хортиці можна відпочивати у вихідні – і в історико-культурному комплексі «Запорозька Січ», і на туристичному пляжі. Інші пляжі зараз також приводяться до ладу. Кінний театр, реставраційний ангар з 5-ма кораблями, лафетом. Ще багацько кораблів навколо Хортиці, і нижче – біля Біленького.

Варто зазначити, що й острів Байди – Мала Хортиця — також належить до території заповідника. Там є навіть вулиця Мала Хортиця. Влітку тут відпочивають люди на базі відпочинку комбінату «Запоріжсталь», куди їх переправляють катером.

— На верхньому плато північної частини острова знаходиться багатошаровий археологічний пам’ятник, який складається з 7-ми шарів. Але найбільш він відомий тим, що тут була перша Запорозька Січ, колиска козацтва, — зазначив В’ячеслав Зайцев. — І ми розглядаємо можливість створення там камерної точки екскурсії, щоб сюди приїжджали люди, які хочуть доторкнутися до святинь. Для цього ми хочемо створити екскурсійний маршрут від наукового містечка, навкруги північної частини Хортиці і до острова Байди – на чайці. Зараз ми будуємо пірс біля наукового містечка.

Крім того, він нагадав, що ще однією законодавчою колізією є невизначеність з правовим статусом земель острова, на яких проживає близько 2 тисяч запоріжців. Люди роками не можуть приватизувати свої ділянки з будинками.

На Хортиці будують пірс для екскурсійних човнів навколо острова

Як повідомляла «Индустриалка»,  в Запоріжжі стартувало масштабне всеукраїнське обговорення долі Хортиці. 16 квітня відбувся перший етап дискусійної платформи «Хортиця: Видатна історія — велике майбутнє».

Дискусійний майданчик розгорнуто на базі хабу громадської організації «Запоріжжя. Платформа спільних дій ». Всеукраїнське обговорення долі легендарного острова Хортиця ініційовано Запорізькою обласною державною адміністрацією.

Участь в широкомасштабної дискусії приймають фахівці різних сфер: історичної, культурної, туристичної, освітньої, творчої, рекреаційної, бізнес-індустрії. Свої пропозиції та проєкти щодо подальшого розвитку Хортиці можуть надати всі бажаючі.

Як повідомляла «Индустриалка», цього року почнеться реалізація програми «Магніти України», в яку входять дві точки в Запорізькій області — Національний заповідник «Хортиця» та Національний історико-археологічний заповідник «Кам’яна Могила».

В рамках реалізації президентської програми «Велика реставрація» на острові Хортиця цього року планують побудувати новий музей, оновити парк, облаштувати спортивні об’єкти та ін. На фінансування програми «Велика реставрація» передбачено близько 2 млрд грн.

Читайте также: В Запорожье находится один из крупнейших туристических объектов Юго-Восточной Украины


Комментарии читателей