Індустріалка - новини Запоріжжя

Запоріжжя, Здоров'я
У Запоріжжі створили фонд для профілактики та лікування раку
Поделиться

У Запоріжжі створили Благодійний фонд «Світ проти раку»

Подібного роду громадські організації, що займаються проблемами профілактики та боротьби з онкологічними захворюваннями, вже існують у місті. У чому ж головна місія, новизна та перспективність новоствореного благодійного фонду «Світ проти раку»?

Це питання ми адресували одному з засновників, експерту МОЗ України з онкології, завідувачу кафедри онкології ГУ «ЗМАПО» доктору медичних наук, професору Олексію Ковальову.

Ковальов Олексій

— По-перше, важливо, що біля витоків нашого благодійного фонду стоять фахівці, які багато років професійно та досить успішно займаються вивченням та лікуванням онкологічних захворювань. «Світ без раку» будуватиме свою діяльність одночасно у трьох напрямках – освітньому, науковому та практичному.

Місія фонду за задумом його творців є досить амбітною і благородною. Ми хочемо знайти шляхи вирішення однієї з найскладніших проблем сучасного суспільства – профілактики та лікування онкологічних захворювань, забезпечивши цим стале майбутнє України.

І війна, яка зараз палає в Україні, наскільки я розумію, ці проблеми, на жаль, лише загострила!

— Саме так! Війна завжди спричиняє глибокий вплив на здоров’я населення. І йдеться не лише про бойові травми військових, поранення та стреси цивільного населення, а й хронічні соматичні захворювання, в тому числі і про рак.

За статистикою деяких країн, що пережили збройні конфлікти, частота онкологічних захворювань після завершення військових дій у комбатантів та мирного населення протягом кількох років може збільшитись більш ніж на 110%. Можливо, це чекає і на українців. Тому так важливо зараз усвідомити проблему та попередити її.

Олексію Олексійовичу! Враховуючи всі труднощі сьогодення, вам це завдання є реальним?

— Безперечно! Ми як професіонали та засновники благодійного фонду «Світ проти раку» вважаємо, що здатні побудувати в Україні світ, у якому рак можна попередити чи вилікувати. Ми хочемо зменшити його тягар у нашій країні за допомогою програм профілактики, скринінгу (тобто такої стратегії в організації охорони здоров’я, яка дозволяє виявити захворювання на ранній стадії, коли його симптоми ще не проявилися), якісного лікування, психологічної реабілітації, використовуючи для цього сучасні передові технології.

Запобігти деяким онкологічним захворюванням, зростання яких очікуємо в повоєнному періоді, цілком можливо. Це підтверджує досвід багатьох країн із розвиненою системою охорони здоров’я, які успішно впроваджують програми первинної профілактики раку шийки матки, кишечника, шлунка, легені, печінки, сечового міхура та інших пухлин.

Сьогодні в Україні є не лише нагальна потреба в онкологічному скринінгу, а й усі можливості для цього. Ще до війни засновниками фонду було розроблено алгоритми та проведено пілотні проекти на території Запорізької області скринінгу раку шийки матки за допомогою виявлення вірусу папіломи людини та інших статевих інфекцій методом самозабору.

Використовувався тест Qvintip шведської компанії Aprovix, скринінгу раку кишечника за допомогою FOB-тесту фінської компанії «Оріон», скринінгу раку легені за допомогою низькодозної комп’ютерної томографії, скринінгу раку шлунка та сечового міхура за допомогою експрес-тестів.

Аналогів швидким технологіям самозабору (Self-sampling) в Україні сьогодні немає. Вони дозволять провести масові обстеження населення, біженців та переміщених осіб, які постраждали від військових дій, не відволікаючи для цього ресурси охорони здоров’я.

На цьому етапі скринінгу не потрібна участь медичного персоналу. Вже найближчим часом подібні профілактичні програми допоможуть знизити захворюваність на рак в Україні серед колишніх військових та мирного населення.

Після перемоги у цій війні, нам належить вирішити багато медичних проблем, у тому числі й у галузі онкології. Проте є невідкладні питання, які вимагають від нас негайних дій. Щоб завтра Україна жила без раку, треба діяти сьогодні.

— Фонд існує так давно, але вже накопичено певний досвід роботи. Як це вам вдалося?

– Спочатку благодійний Фонд «Світ без раку» функціонував за власні кошти. Нашим партнером став Запорізький медичний центр Юліс (Uliss), який безоплатно надав нам свої лікувально-діагностичні можливості. Скринінгову ПЛР-діагностику вірусної інфекції при патології шийки матки та інші діагностичні дослідження біологічного матеріалу на безоплатній основі проводить компанія ДіаСервіс.

Тести для ВПЛ-скринінгу Self-sampling Qvintip та FOB-тест Orion зареєстровані в Україні компанією LIU, яка має засновників із США, Ізраїлю та України. Виробники тестів шведська компанія Aprovix та фінська компанія Orion протягом 2 років поставляють свою продукцію в Україну через LIU (сайт) та обіцяють для нашої країни режим найбільшого сприяння.

Скринінгову ПЛР-діагностику вірусної інфекції при патології шийки матки та інші діагностичні дослідження біологічного матеріалу проводить компанія ДіаСервіс.

Уточнену радіологічну, морфологічну та імуногістохімічну діагностику, а також лікування раку у разі виявлення патології при скринінгу проводить медичний онкологічний центр Юліс.

Як бачите, вся система побудована дуже чітко. Але, щоб розширити цю ефективну програму профілактики та скринінгу раку в нашій країні, зробити її загальнодоступною, ми сьогодні шукаємо партнерів в Україні, США, Канаді, Великій Британії та країнах Євросоюзу.

Плануємо співпрацю з неурядовими та офіційними державними організаціями, міжнародними та українськими фондами, бізнесменами, політиками, журналістами, приватними благодійниками.

Ми сподіваємось і на допомогу створеної нещодавно з ініціативи Президента України платформи UNITED24, яка стала головним вікном допомоги Україні з боку благодійних фондів та організацій багатьох країн світу. Одним із напрямків допомоги є медицина.

Готуємося також представити проект онкологічного скринінгу в Україні в умовах війни Міжнародним онкологічним товариствам ESMO, ESGO, ASCO, сподіваючись на їх участь та допомогу. Виходитимемо з пропозиціями щодо участі у Фонді на США, Канаду, Ізраїль, Німеччину, Швецію, Фінляндію, Іспанію, Йорданію.

У рамках освітнього спрямування Фонду ми організуємо підвищення кваліфікації лікарів за програмами онкології у Державній установі «Запорізька медична академія післядипломної освіти» Міністерства Охорони Здоров’я України.

Фонд «Світ проти раку» активно взаємодіє з усіма перерахованими діагностичними, лікувальними та науковими структурами, які продовжують активно функціонувати і сьогодні, незважаючи на те, що в Україні продовжуються воєнні дії.

Зв’язатися із працівниками Фонду з питань співробітництва можна через сайт, соціальні мережі Faceboock, Instagram та Linkedin, а також за телефонами Call-center медичного центру Юліс +380 95 557 03 03.

Автор: Валентина Манжура

Читайте також:  Запорізькі медики отримали сучасні бронежилети та каски

Читайте наші новини на сайті  zprz. city


Комментарии читателей