Індустріалка - новини Запоріжжя

Відродження Хортиці, Головні, Запоріжжя, Культура
У Запоріжжі розпочали обговорення майбутнього парків Хортиці
Поделиться

У хабі «Запоріжжя. Платформа спільних дій» вп’яте відбулася дискусійна платформа «Хортиця: видатна історія — велике майбутнє»

«Зелені простори Хортиці. Яким мають бути парки острова?» — цю тему обговорювали на дискусійній платформа «Хортиця: видатна історія — велике майбутнє». Ініціаторами її проведення стали громадська організація «Запоріжжя. Платформа спільних дій», на базі якої й провели дискусію, Національний заповідник «Хортиця» та облдержадміністрація. До участі запросили експертів регіонального, всеукраїнського та міжнародного рівнів.

дискусійна платформа "Хортиця: видатна історія - велике майбутнє"

Нагадаємо, торік тут успішно відбулися перші чотири етапи дискусії, до якої могли долучитися всі бажаючі. Так, обговорювали перспективі розвитку острова Хортиця, та  тему збереження та захисту природи й історико-культурної спадщини. Було презентовано новий брендинг острова та концепція розвитку заповідника, яка успішно втілюється у життя з минулого року.

дискусійна платформа "Хортиця: видатна історія - велике майбутнє"

Чи багато хто знає, що на Хортиці є кілька паркових зон? Парки складають близько 3% території заповідника. На Хортиці, як розповідав «Индустриалке» генеральний директор  Національного заповідника «Хортиця», є чотири основних паркових зони. Це парк Шевченка, що знаходиться недалеко від історико-культурного комплексу»Запорізька Січ». Хортицький лабіринт — біля колишнього піонертабору «Чайка». Дендропарк — на в’їзді на кінний театр. (Дендропарк за визначенням — це парк, в якому ростуть різні, в тому числі рідкісні, види дерев і чагарників). Система алей і дендропаркова зона в районі санаторію-профілакторію «Дніпроспецсталь». На жаль, десятиліттями не було системних зусиль по впорядкуванню паркових зон, щоб вони дійсно стали окрасами Хортиці.

дискусійна платформа "Хортиця: видатна історія - велике майбутнє"

Заступниця генерального директора Національного заповідника «Хортиця» Світлана Охріменко, яка прийняла участь у дискусії додала, що є також паркова зона біля балки Каракайка (біля «Пекторалі») й екопарк у центральній частині острова.

— Ділянок з офіційним статусом парка на Хортиці немає, — відмітила Світлана Охрименко. — Але тут багато різноманітних паркових насаджень, які створювались ще в радянські часи. Й вони потребують догляду, видалення старих дерев, підсаджування нових.

До речі, Хортицький лабіринт з системою перехресних алей в теперішньому вигляді з’явився у 2017 році завдяки конкурсу соціальних ініціатив «Ми — це місто» комбінату «Запоріжсталь». Співробітники заповідника подали заявку на його створення і виграли грант й облаштували красиві алеї для прогулянок. Детальніше про Хортицькі парки читайте у репортажі «Индустриалки» за посиланням.
дискусійна платформа "Хортиця: видатна історія - велике майбутнє"

— На Хортиці не створюються абсолютно нові об’єкти. Останній рік відновлюємо те, що було створено, заплановано в різні роки, — відмітив директор Департаменту культури та інформаційної політики Владислав Мороко. — У минулому році я зі здивуванням дізнався об існуванні на острові Хортицкького лабіринту. Хоча я в Запоріжжі з 1979 року, корінний мешканець Хортицького району. Все дитинство пройшло на скалах, на Хортиці. Але те, що там є такі чудові алеї дізнався нещодавно. Були алеї, але вони буди захаращені. Й зараз, коли в дискусії підіймають долю цих парків, впевнений, що вони відродяться, як й планувалися, з дотриманням всіх норм по екологічному законодавству, без шкоди для природного середовища.

дискусійна платформа "Хортиця: видатна історія - велике майбутнє"

На питання, чи вистачить на це коштів, Владислав Мороко відповів:

— Минулий рік показав, що є політична воля, єднання управлінських й політичних еліт в питанні острова Хортиця, Відповідно, це дозволяє знаходити такі кошти, які Хортиця не отримувала за всю історію. Минулого року на об’єкти острова Хортиця було направлено понад 100 мільйонів гривень. І з минулий рік — це не закінчення. Є величезний проєкт на сім років, поетапний.

За словами експертів будь-який туристичний об`єкт має бути безбар’єрним та доступним.  Так само і  Хортицький лабіринт, де важливо облаштувати зручну інфрастурктуру.

— Не вистачає базової інфраструктури. Потрібні вбиральні, лавочки для відпочинку, місця для прийому іжі. Їх можна облаштувати без завдання шкоди навколишньому середовищу. Потрібне безпечне середовище — освітлення, камери спостереження та охорона, — зазначає директор урбан-бюро «Big City Lab» Вікторія Тітова. — Коли ми досліджували, які активності можна додати на Хортиці, ми  подумали, що вони мають бути цікавими для мешканців та гостей місті і при цьому  зберігати баланс між людиною та природою. Одна з таких активностей — спорт. У Хортицькому лабіринті має  з’явитися інфраструктура для велоспорту. І це не зашкодить острову, бо там вже є багато заасфальтованих доріжок, які просто заросли. Острів відвідує багато сімей з дітьми, яким не вистачає активностей. Потрібно наповнити його цікавими ігровими зонами, дитячими майданчиками, побудованими з природних матеріалів. Це допоможе збільшити кількість відвідувачів.

Також підняли питання про те, що люди, на жаль, засмічують грану природу Хортиці.

— Є проблема, що запорожці, які живуть недалеко від Хортиці, сприймають її не як заповідник, а як місце відпочинку, куди можна виїхати, посмажити шашлики на березі та залишають пластикові пляшки та інше сміття, — поділився спостереженнями керівник громадської спілки «Зелений центр Метінвест Запоріжжя» Олександр Балаба, — Наша програма «Екошкола # зелений «для дітей якраз спрямована, щоб викорінювати такі негативні звички й наше суспільство змінювалося, було екологічно відповідальним. Поки ж, на жаль, під час суботників, які організуємо, вивозимо десятки тонн сміття.

У заході також прийняли участь радниця голови Державного агентства розвитку туризму Дар’я Сонячна, радник міністра охорони довкілля з питань розвитку зони відчуження Чорнобиля Лала Тарапакіна, заступник директора Національного дендрологічного парку «Софіївка» Володимир Грабовий.

Нагадаємо, що Національний заповідник «Хортиця» роками був у занепаді. Минулий рік став роком старту перетворень на Хортиці, яку перетворюють на справжній туристичний магніт. Стартував національний проєкт відродження острова, партнером якого є група Метінвест. Вже облаштували Пагорб Єдності та площу «Козацьке коло». Триває реконструкція Музею історії запорозького козацтва. Й перетворення Хортиці на краще тривають.

Долучитись до обговорення теми паркових зон на Хортиці всі бажаючі.

Автори: Світлана Олійник, Анна Кулькова
Фото автора

Комментарии читателей