Индустриалка - новости Запорожья

Возрождение Хортицы, Запорожье, Фоторепортаж, ЭКОПОСТ
У Запоріжжі на Хортиці порушників шукають за допомогою дрона
Поделиться

Як на острові Хортиці зберігають унікальну природу

Острів Хортиця в Запоріжжі є не тільки найбільшим островом на Дніпрі, а й одним з найбільш мальовничих природних і історичних комплексів. Загальна площа заповідника — близько 2400 га. З них близько 600 га займають плавні — зона абсолютної заповідності.

Хортиця

На жаль, не всі відвідувачі дбайливо ставляться до природи. Багато хто розводить багаття, хоча це заборонено на всій території заповідника, крім туристичного пляжу (розташований між базою «Запоріжсталі» і балкою Генералка). Розведення відкритого вогню — небезпечне порушення, яке може привести до пожежі. Щоб боротися з ними, на Хортиці використовують комплексні методи.

Хортиця

Протягом всього пожежонебезпечного сезону на Хортиці цілодобово чергують рятувальники ДСНС з автомобілем. Є в заповіднику і власні дружини, які займаються патрулюванням. Для того, щоб воно було більш ефективним, за гроші обласного бюджету для співробітників заповідника закупили велосипеди, електроскутери та квадрокоптер. А також встановили по всій території інформаційні стенди.

Хортиця

— На Хортиці здійснююється комплекс протипожежних заходів. Створена добровільна протипожежна дружина серед працівників, яка задіяна у протипожежному патрулюванні, — розповів науковий співробітник сектора охорони природи національного заповідника Хортиця Сергій Козодавов. — Здійснюється щоденне патрулювання території. У разі повідомлення про пожежу ми підіймаємо коптер у небо, що дозволяє більш локально встановити місце загоряння. Це допомагає координувати ДСНС. В службі режиму — близько 20 людей. Вони здійснюють не тільки протипожежне патрулювання, а й контроль за дотриманням режиму території.

Хортиця

Якщо це вихідні, святкові, чи оголошується 5 рівень пожежної небезпеки, залучаються працівники інших секторів. Це декілька десятків людей, які протягом 10-15 хвилин можуть приїхати на місце події. Вони укомплектовані засобами пожежогасіння, і до приїзду ДСНС можуть почати тушити вогонь своїми силами.

Хортиця

У разі, якщо пожежа вже почався, її потрібно якомога швидше загасити. Найголовніше — правильно визначити, де сталося загоряння, щоб викликати рятувальників в потрібне місце. Для цього співробітники заповідника розробили спеціальну протипожежну карту. Вона поділена на квадрати. За допомогою такої схеми будь-хто може легко зорієнтуватися на місцевості.

Якщо людина побачить дим або вогонь, йому потрібно зателефонувати за номером «101» або зв’язатися з адміністрацією заповідника і повідомити, в якому квадраті сталася пожежа.

Такі карти є в буклетах, які співробітники заповідника безкоштовно роздають відвідувачам. Також на території острова встановили інформаційні стенди, на яких теж є схеми.

Як розповів директор національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко, системна робота щодо запобігання пожеж ведеться на Хортиці з 2016 року і дає відчутні результати.

Максим Остапенко

— Хортиця — об’єкт міністерства культури України і відповідно в бюджеті надзвичайно складно отримати фінансування на заходи, які спрямовані на екологічні питання. Завдячуючи підтримці Запорізької ОДА, облради, депутатського корпусу, починаючи з 2016 року існує дуже плідна співпраця щодо залучення додаткових ресурсів на екологічні заходи по Хортиці.

Це стосується і мінералізованих смуг, і придбання необхідного обладнання, і створення необхідної друкованої продукції — якраз той комплекс заходів, який потребує фінансового ресурсу, — розповів Максим Остапенко. — В цьому році екофонд обласний виділив кошти на облаштування території природно-заповідного фонду, здійснення боротьби з пожежами, придбання необхідного обладнання, наприклад для ліквідації численних захаращень, які є на Хортиці, особливо в лісах. Придбано дробілки, які будуть ліквідовувати ці захаращення. Це значно допоможе нам поліпшити протипожежну ситуацію. Впевнений, що весь цей комплекс заходів значно покращить ситуацію і допоможе зберегти Хортицю як природній об’єкт.

дрону

Завдяки новому обладнанню на Хортиці борються не тільки з пожежами, а й з порушниками. Так, дрон допомагає виявляти порушників і браконьєрів. Особливо потрібен він в плавнях — зоні абсолютної заповідності.

Співробітники заповідника здійснюють тут патрулювання на човні. Однак, щоб не тривожити диких тварин, двигун на повну потужність не вмикають. Тому охопити всю територію без дрона було б дуже складно.

дрон

Виконуючий обов’язки директора департаменту екології Запорізької ОДА Сергій Карпій впевнений: збереження флори і фауни в заповіднику Хортиця — одне з головних завдань.

— В цьому році з обласного фонду охорони навколишнього середовища виділено біля 7 млн грн на заходи щодо збереження природно-заповідного фонду, оновлення зелених насаджень та запобігання виникнення пожеж на території острова Хортиця, — розповів Сергій Карпій. — Також ми виділили кошти на здійснення лісовпорядної документації на острові Хортиця. Це наукова робота, яка визначить який стан зелених насаджень та їх перспективи розвитку.

Хортиця

Як писала «Индустриалка», у Запоріжжі підписали меморандум між Міністерством культури та  інформаційної політики України, Запорізькою обласною державною адміністрацією та Метінвестом про консолідацію зусиль у відродженні Хортиці.

Нагадаємо, що зміни на краще стануться завдяки тому, що Хортиця потрапила у зону уваги Президента України та представників центральної влади. Масштабне перетворення острова буде проходити в рамках програми Президента України «Велика реставрація».

Хортиця стане одним з близько 150 об’єктів культурної спадщини та туристичної інфраструктури, які відреставрують і модернізують в Україні. Так, цього року реконструюватимуть музей історії запорізького козацтва та впорядкують Курган єдності України біля нього.

Читайте також: Хортиця надихає художників з різних країн світу — фото.

 


Комментарии читателей