Індустріалка - новини Запоріжжя

Запоріжжя, Культура, Свiт, Україна, Фоторепортаж
З закривавленим прапором та у сукні з протигазів - у Швейцарії відбулася акція, що нагадала про війну в Україні
Поделиться

Війна між Росією та Україною потрапила до центру уваги на найбільшому арт-ярмарку у Швейцарії з перформансом Isagus Toche «Чорнобильська наречена»

16 червня у Швейцарії, в Базелі, відкриється один з найбільших ярмарків сучасного мистецтва Art Basel. А одного дня передпоказу для фахівців перед головним виставковим майданчиком арт-ярмарку, виставковим центром Messe Basel, відбувся незвичайний перформанс. На площі, серед натовпу людей, що йшли на виставку, стояла дівчина у сукні з червоних протигазів із надрукованими очима Путіна. У руках вона тримала великий український прапор із відбитками долонь кольору запеклої крові.

Перформанс «Чорнобильська наречена» вигадала швейцарсько-французька художниця та дізанерка Isagus Toche (Ісагус Тош) перед вторгненням Росії в Україну, як алегорія нареченої, яка втратила все під час Чорнобильської катастрофи. За словами Isagus Toche, ця акція набула нового резонансу. Оскільки під час війни, що триває, було знищено кошти для існування мільйонів українців.

 Art Basel

Дівчина у сукні із протигазів — українка Олеся Лісова із Вінниці. Вона поїхала наприкінці березня, і тепер Isagus Toche приймає її, як біженку, у Женеві. Про це повідомляє авторитетне міжнародне видання з мистецтва the art newspaper. Про війну, що досі триває в Україні, забувати не можна, про неї треба постійно нагадувати, вважають організатори перформансу.

 Art Basel

Взагалі, про акцію написало декілька видань.

 Art Basel

— Art Basel-2022. Ніхто не каже про війну в Україні. Навіть українські куратори, які організували виставку українця під час Art Basel, не хотіли творів, які говорять про війну в Україні. Але ми тут зі своєю Алегорією України. Щодня, щоб нагадати VIPам та ЗМІ, що гинуть тисячі українців, — написала Isagus Toche на своїй сторінці у «Фейсбук».

 Art Basel

Ukrainian refugee Olesya Lesnaya performs artist Isagus Toche’s Chernobyl Bride in Basel’s Messeplatz Photo: David Owens

Україна в Базелі

PinchukArtCentre (Київ) виставив у Базелі 11 фотодиптихів відомого українського фотохудожника Бориса Михайлова із серії «Спокуса смертю» (2017–2019). Роздруковані у великому форматі, під час Art Basel виставлені у різних локаціях Базеля. У серії «Спокуса смертю»  автобіографічні образи поєднані з похмурими соціальними передчуттями, повідомляється на сторінці PinchukArtCentre у «Фейсбук».

 Art Basel

У фойє Драмтеатру в Базелі демонструватимуть кінопрограму PinchukArtCentre The Battlefield And The Catamaran, яка представляє історичну відеороботу відомого українського художника Олександра Ройтбурда. А у  Liste Art Fair Basel відбуватиметься показ відеопрограми «The Sky Is Getting Closer».

Також, як повідомляє the art newspaper, на Liste — художньому ярмарку, орієнтованому на молоді галереї та художників-початківців, який проходить паралельно з Art Basel — організатори ярмарку спеціально запросили дві київські галереї представити роботи, жодна з яких раніше не показувалася на ярмарку. The Naked Room виставила трьох художників із України. З березня простір галереї було закрито, а діяльність повністю припинено.

 Art Basel

Solidarity: Marie Piselli’s TIPI: Let Light Be lamp—in the colours of the Ukrainian flag— in the Podium exhibition at Design Miami/Basel Photo: David Owens

Voloshyn Gallery, чий київський простір зараз закритий, також представила трьох авторів. Майже всі роботи на створені протягом останніх місяців і легко читаються як відгуки на війну: велика тканинна та мальовнича інсталяція Лесі Хоменко із зображенням російського солдата, чорно-білі фотографії Микити Кадана зі зразками радянської модерністської архітектури, накладені на українські поля.

У Базелі існує також низка інших ініціатив, які також стосуються та підтримують Україну. Втім, із цього приводу трапляються й такі дивні висловлювання. «Реакція індустрії на Україну свідчить про те, що я вважаю ієрархією емпатії, яка фокусує насамперед увагу на білих європейцях», — каже південноафриканський художник Адам Брумберг.

Довідка «Індустріалки»

У Art Basel-2022 беруть участь 289 галерей із сорока країн світу. Якщо два роки тому ярмарок проходив повністю в онлайн-режимі, а минулого — був перенесений на пізніший час, то цього року він відкривається з допандемійним розмахом. Працює для відвідувань із 16 по 19 червня.

Art Basel щорічно проводить також ярмарки у Гонконгу та Маямі. Але швейцарський арт-ярмарок, заснований у 1979 році, зберігає статус головної європейської події у своєму форматі. Як він проходив у 2019 році можна згадати тут.

Дуже важливо, особливо зараз, заявляти про Україну на великих світових арт-форумах. Як писала «Індустріалка», в Італії проходить найпрестижніша у світі виставка сучасного мистецтва Венеційська бієнале. Там працює офіційний Національний павільйон України з виставкою Павла Макова «Фонтан виснаження. Acqua Аlta» та відкрита виставка української художниці Жанни Кадирової «Паляниця».

У рамках офіційної паралельної програми Венеційської бієнале працює експозиція «Це Україна: Захищаючи свободу» PinchukArtCentre. У Венеції також з’явилась тимчасова площа України та проходили протесні акції проти війни у нашій країні. А ще гостей всесвітнього арт-форуму вразило, що український художник не зміг приїхати на свою виставку через загальну мобілізацію.

Читайте також: Відомий співак із Запоріжжя виступить у Європі з благодійними концертами.

Читайте наші новини на сайті zprz.city

Фото та відео з відкритих джерел


Комментарии читателей