Індустріалка - новини Запоріжжя

Запоріжжя
Профсоюзный лидер запорожских полицейских рассказал, к чему может привести игнорирование проблем правоохранителей
Поделиться

В Киеве на встрече выступил запорожец Виктор Нестеренко

Центральная власть отреагировала на «тихий полицейский бунт» — в Киеве 11 января состоялась встреча действующих сотрудников Национальной полиции (это — следователи, сотрудники других служб и райотделов), Патрульной полиции, представителей профсоюза аттестованных работников органов внутренних дел и ветеранов МВД с советником — уполномоченной Президента Украины по вопросам обеспечения прав защитников Украины Аленой Вербицкой.

 встреча с Вербицкой

Руководство Нацполиции представлял заместитель главы НПУ Александр Фацевич.

На встрече, в которой приняли участие более 100 правоохранителей, поднимались вопросы, которые привели к протестному движению полицейских. Запорожскую область представлял председатель областной профсоюзной организации аттестованных работников ОВД Виктор Нестеренко.

Нестеренко встреча

Как рассказал «Индустриалке» Виктор Нестеренко, он проинформировал о системных проблемных вопросах в деятельности Нацполиции и предложил пути их решения.

— Сьогодні поліцейські виконують службові обов’язки в надзвичайно складних умовах гібридної війни проти нашої держави, пандемії, реформування як державного управління в цілому, так і самої системи.

Надзвичайно низький рівень заробітної плати, незадовільне матеріальне забезпечення, захмарне навантаження, викликане значним некомплектом та низькою штатною чисельністю взагалі, існування системи кількісних показників роботи, порушення, передбаченого чинним законодавством режиму роботи, необхідність удосконалення чинного законодавства, що регулює проходження служби та діяльність Національної поліції України – усе це призвело до виникнення у поліцейських колективах протестного руху, який шириться державою. Зазначені питання жваво обговорюються у соціальних мережах, отримують наразі значний соціальний резонанс.

Ігнорування проблем у діяльності Національної поліції України може призвести до вкрай негативних результатів як для системи зокрема, так і держави в цілому, а протестний рух поліцейських — перейти з Інтернет-ресурсів на вулиці в рамках, визначених чинним законодавством.

Не виключено, що всі останні події у підрозділах поліції спрямовані саме на розбалансування системи, яка відповідає за забезпечення правопорядку в країні, що в умовах воєнної агресії Російської Федерації може мати непередбачувані наслідки, — подчеркнул Виктор Нестеренко.

Профсоюзный лидер запорожских полицейских в своем выступлении классифицировал проблемы и объединил их в несколько категорий:

  • нормативно-правовое регулирование и социальные стандарты службы;
  • нормативно-правовое регулирование отдельных вопросов деятельности НПУ;
  • организационная структура управления подразделениями НПУ.

По словам Виктора Викторовича, вопросы, в частности, касались денежного обеспечения, режима труда и отдыха, а также отпусков полицейских. Он также подробно изложил и предложения по их решению.

Нестеренко Виктор

О денежном обеспечении

По его словам, на законодательном уровне порядок формирования и выплаты денежного обеспечения полицейских фактически не определен.

«Статтею 94 Закону України «Про Національну поліцію» визначено тільки загальні норми, які не впливають на його розмір та інші суттєві питання, пов’язані з його формуванням та виплатою. Зазначені питання врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

У той же час для працівників Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, прокуратури, інших правоохоронних органів зазначені питання врегульовано відповідними законами. І у всіх випадках посадові оклади працівників встановлюються у співвідношенні з розміром прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня поточного року.

Взагалі необхідно зазначити, що поліцейські сьогодні — це єдина категорія з осіб, що отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», посадові оклади яких не пов’язані з розміром прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня поточного року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено абсолютно визначений (не змінний) розмір посадових окладів та окладів за спеціальним званням. У той же час прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2016 року по 01 січня 2022 року зріс з 1378 до 2393 гривень.

Грошове забезпечення поліцейських на значну частину складається з премій, розмір яких може змінюватися за рішенням керівників регіонального рівня, що може призводити до зловживань та негативно позначається на психологічному кліматі колективів.

Рівень грошового утримання поліцейських сьогодні не забезпечує гарантоване статтею 48 Конституції України право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї, — подчеркнул полковник полиции в отставке Виктор Нестеренко, проработавший в органах внутренних дел Украины более 30 лет.

О режиме труда и отдыха

«Частиною 3 статті 91 Закону України «Про Національну поліцію» для поліцейських установлено п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями, а для курсантів (слухачів) вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які готують поліцейських, — шестиденний робочий тиждень з одним вихідним днем.

При цьому понадурочні роботи для поліцейських Законом не передбачено.

Фактично встановленого режиму праці та відпочинку у підрозділах НПУ не дотримуються, при цьому оплата за надурочні роботи не здійснюється, оскільки це не передбачено чинним законодавством.

Частиною 3 статті 91 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейським, які виконували службові обов’язки у вихідні, святкові та неробочі дні, крім поліцейських, які працюють у змінному режимі, передбачено надання відповідного часу для відпочинку в порядку компенсації протягом двох наступних місяців. При цьому альтернативна компенсація роботи у вихідні дні шляхом подвійної оплати роботи законодавством не передбачена.

Відсутність можливості грошової компенсації для поліцейських за роботу понад урочно та у вихідні дні погіршує їх становище порівняно з найманими працівниками, трудові відносини яких регулюються Кодексом законів про працю України ( статті 106, 107)».

Об отпусках

«Статтею 93 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що чергова відпустка надається поліцейському, як правило, до кінця календарного року (частина 7). При цьому за бажанням поліцейського невикористана частина відпустки може бути приєднана до чергової відпустки на наступний рік.

На практиці часто поліцейським протягом декількох років не надаються відпустки у повному обсязі, і компенсація за це не передбачена».

Виктор Нестеренко также озвучил проект Закона Украины «Про внесення змін до Закону України «Про Національну поліцію» щодо удосконалення нормативно-правового регулювання та підвищення соціальних стандартів служби поліцейських», разработанный Профсоюзом аттестованных работников органов внутренних дел.

Подводя итог встрече, Алена Вербицкая сообщила, что обобщит все предложения, поступившие от участников встречи, и всю информацию доведет до сведения Президента Украины Владимира Зеленского.

Напомним, вчера министр внутренних дел Денис Монастырский заявил, что правоохранителям повысят зарплаты с февраля.

Читайте также: В Запорожской области полицейские массово написали рапорты, но официально их руководству не подавали


Комментарии читателей