Індустріалка - новини Запоріжжя

Запоріжжя, Свiт
На яких умовах випускники призовного віку можуть поїхати навчатися за кордон
Поделиться

Вступ 2022: можливості навчання за кордоном

Цього року через війну навчання у закордонних вишах для українців стало актуальнішим, ніж раніше. Існує так багато варіантів, куди можна поїхати вчитися, що вибір може бути досить важким. Але його робите тільки ви. Й підстави для вступу та деталі вам потрібно дізнатись в конкретному обраному вами виші.

Зокрема, чи є обмеження по віку. Бо зараз, перебуваючи вимушеними переселенцями, й не тільки цьогорічні випускники, а й деякі дорослі люди хотіли б отримати там вищу освіту.

Наприклад, як повідомляє сайт karandash.ua, деякі університети в Азії зараховують студентів до 40 років. А ось європейські, американські, британські, як правило, таких обмежень не ставлять. Хоча існують вікові обмеження для вступу до вишів Угорщини, де бакалаврів приймають лише до 29 років.

Польський сайт in-poland.com пише, що у Польщі вік абітурієнтів офіційно не обмежується. Але часто вузи, особливо за денної форми навчання, вимагають, щоб атестат зрілості чи диплом про попередню освіту було видано не більше трьох років тому. Там також уточнюють, що якщо абітурієнт неповнолітній та поїде без супроводу  одного чи двох батьків, то потрібний нотаріальний дозвіл на виїзд дитини за кордон.

Чи може поїхати за кордон на навчання у виші чоловік призовного віку

Важливе питання — чи може поїхати на навчання за кордон чоловік призовного віку, тобто від 18 до 60 років?

Перетнути державний кордон на виїзд з України можуть громадяни України — здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за кордоном за денною або дуальною формами здобуття освіти (студенти, слухачі). Про це написано на сайті Державної прикордонної служби України. Це передбачає стаття 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». У статті не згадується про країну навчання.

При цьому, як повідомляє ДПСУ, громадяни України — чоловік від 18 до 60 років, який є здобувачами фахової передвищої та вищої освіти за кордоном, потрібен мати:

  • студентський квиток або студентська віза;
  • перекладені та нотаріально завірені документи навчання особи у закордонному вузі;
  • військово-облікові документи з записом щодо надання їм відстрочки від призову (призову за мобілізацією), довідка видана територіальним центром комплектування та соціальної підтримки для виїзду за кордон для здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, асистентів-стажистів, аспірантів та докторантів, які навчаються за кордоном за денною або дуальною формами здобуття освіти).

Також це питання роз’яснює й  Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Й підтверджує, що студенти призовного віку, які навчаються в закладах освіти за межами України під час воєнного стану можуть виїжджати за кордон для продовження навчання.

Щоб допомогти в організації цього процесу, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України спільно з Генеральним штабом Збройних Сил України та Державною прикордонною службою України підготували роз’яснювальну інфографіку.

На навчання за кордоном

-Військовозобов’язані українці, які хочуть навчатися за кордоном, не підлягатимуть призову під час мобілізації, — роз’яснює на сайті «Інтернет консультант 24/7» адвокат Богдан Пересада (Київ). — Для підтвердження навчання за кордоном необхідно мати будь-які документи, що підтверджують зарахування або навчання за кордоном за денною або дуальною формою здобуття освіти — студентський квиток, довідка із навчального закладу. Ще може бути виклик на навчання (плюс до перших двох) або документ, що підтверджує право на тимчасове проживання в країні у зв’язку з навчанням (у деяких країнах видається).

Вищенаведені документи повинні бути апостильовані у країні навчання, відповідно завірені оригінали мають бути передані вам в Україну. Після цього переведені на українську з нотаріальним посвідченням цього перекладу. Якщо документ буде без апостиля, а просто з нотаріально посвідченим перекладом, то не факт, що військкомат його прийме.

Ці документи необхідно надати до територіального центру комплектації та соціальної підтримки (військкомату) за місцем приписки або перебування.

Після надання цих документів військкомат видає довідку про відстрочку (у якій також вказується про дозвіл на виїзд за кордон) та ставить штамп  про відстрочку у військово-обліковому документі.

Водночас після того, як ви поступите (вас зарахують на навчання) краще повторно переглянути, чи не змінилось щось у регулювання цього питання.

Вчитись безкоштовно та повернутись в Україну

Для координації вступу українців за кордон декілька провідних вишів України разом з урядом створили програму допомоги українським абітурієнтам Ukrainian Global University (UGU). Вона допомагає українцям вступити до іноземних навчальних закладів за умови, що випускники повернуться до України після навчання. Серед вишів, які беруть участь у цій програмі: Стенфорд, університет Піттсбургу, університет Торонто, університет Парижа (Пантеон-Сорбонна), виші  Німеччини, Італії, США, Канади, інших країн.

Для вступу потрібно пройти два етапи — попередній етап відбору та етап вступу безпосередньо до вишу.

Відбірковий етап відбувається дистанційно та триває декілька тижнів. Насамперед на сайті Ukrainian Global University потрібно заповнити анкету, та пройти тест на знання англійської мови.

На другому етапі UGU надає університетам список кандидатів, які рекомендовані до зарахування. Після цього абітурієнти отримують інструкцію для вступу до вибраного вишу.

Крім знання англійської мови, важливо мати хороший середній бал. Виявлення мотивації вступників — основна мета співбесіди. Головна умова участі в програмі — повернення до України, тому кандидати повинні довести, що хочуть повернутися на батьківщину. Про це повідомляється на сайті «ТСН» .

Для тих, хто хоче в український виш

До речі, завтра, 1 липня, для тих, хто хоче вступити в українські виші починається реєстрація електронних кабінетів. У звʼязку з бойовими діями на території України цьогоріч, як писала «Індустріалка», замість традиційного зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) відбудеться національний мультипредметний тест (НТМ) на здобуття ступеня бакалавра (магістра з медичних та ветеринарних спеціальностей).

НМТ пройде у формі комп’ютерного онлайн-тестування з трьох предметів (українська мова, математика, історія України). Основна сесія НТМ розпочнеться 18 липня.

Результати НТМ необхідні для вступу до українських вишів на бюджетну форму навчання, а також для вступу на контракт на висококон’юнктурні спеціальності.

За кордоном НТМ відбудеться в один час із тестуванням в Україні.

Читайте також: Для запорізьких випускників запрацювала телефонна лінія щодо вступної кампанії в Україні.

Читайте наші новини на сайті zprz. city.


Комментарии читателей