Індустріалка - новини Запоріжжя

Історія, Запоріжжя, Фоторепортаж
На вулиці Сталеварів у центрі Запоріжжя можна побачити селянське знаряддя 19 століття 
Поделиться

Кількість артефактів на міській вулиці вражає

Несподіване зібрання давніх селянських знарядь запросто можна побачити в самісінькому центрі Запоріжжя – мало не на проспекті Соборному. 

Експонатами є пристосування для обмолочування пшениці. Називались вони гарманами і являли собою гранчастий коток з каменю, а пізніше і з цементу. Коні тягнули такий гарман по збіжжю, він перекочувався і своїми ребрами вибивав зерно з колосків.

селянське знаряддя

В Україні гарманами зерно молотили з XVII століття, а найбільшого поширення цей метод набув у ХІХ й до початку XX століття.

селянське знаряддя

Користувалися гарманами й меноніти, що жили в наших краях.

І от аж 10 таких артефактів зараз лежать у дворі на розі проспекту Соборного й вулиці Сталеварів. Зовсім поруч, за якусь сотню метрів звідси, метушиться сам головний проспект великого міста, а тут раптом осіли ветерани хтозна-колишньої селянської праці.

селянське знаряддя

Це фото зроблене в травні 2016 року. А нижче – ці ж гармани, але вже у вересні 2020 року. Їх все так же 10, але один з гарманів уже в іншому місці – поблизу дерева. 

селянське знаряддя

Десь так вони лежать і зараз, виконуючи роль своєрідних підпорок для клумби-тераси.

селянське знаряддя

Та це ще не всі хліборобські дива на вулиці Сталеварів. Два таких гармани бачимо й на задвірках одного закладу. 

селянське знаряддя

Шість років тому тут був просто майданчик. Добре, що гармани не загубилися в ході реконструкцій.

селянське знаряддя

Але й це ще не всі гарманні дива на Сталеварів. Поруч, але вже перед іншим закладом, у 2020 році (тоді тут був бар) ми сфотографували наступний гарман.

селянське знаряддя

І в нього тут же аж цілих 4 побратими. Ось вони на фото 2021 року при вході — пофарбовані й утворюють колону (замість бару тут вже був магазин-бар крафтового пива).

селянське знаряддя

А їхньому братику теж знайшли заняття – тримати рекламу.

селянське знаряддя

Зараз ці гармани виглядають так. 

селянське знаряддя

селянське знаряддя

— Ми про них знаємо, але власники не хочуть віддавати ні під яким соусом, — повідомили нам свого часу в Національному заповіднику «Хортиця» (гармани, до речі, є і на «Скіфському стані», і біля комплексу «Запорозька Січ»).

Гармани (не ці) можна й купити. Ціна – від 6000 гривень. Стільки просять на популярному онлайн-майданчику торгівлі, де ми знайшли дві пропозиції. 

А на дверях колишнього бару на Сталеварів тепер крупно написано: «Оренда». Ми подзвонили за номером, вказаним під цим словом. На тому кінці виявилось агентство нерухомості, де про гармани нічого не знають, а за попередніх орендарів повідали, що ті перебувають не в Україні.

— Це все Олександр Петрович, він таке жалує, — сказав нам, киваючи на гармани, господар стильного закладу по сусідству з колишнім баром.

— А його контакти у вас є?

— Ні. Він не любить, коли його турбують. 

Автор: Михайло Семеренко

Фото Олександра Прилепи, автора, thiesmisc.wordpress.com 

Читайте також: Новонародженим запоріжцям подарували перші вишиванки 

Читайте наші новини на сайті  zprz. city.


Комментарии читателей