Індустріалка - новини Запоріжжя

Відродження Хортиці, Видео, Запоріжжя, Культура, Свiт, Україна, Фоторепортаж
"Коло Єдності" на Хортиці стало першим у Запоріжжі об'єктом з модного у світі кортена
Поделиться

В  Україні кортен набуває популярності

Сучасна форма, сучасний матеріал, що підкреслює зв’язок з природою — 7-метровий артоб’єкт «Коло Єдності», який символізує Сонце, єднання, об’єднання минулого й майбутнього та має ще багато смислових значень — став такою «вишенькою на торті» оглядового майданчика на оновленому Пагорбі Єдності біля музею історії запорозького козацтва на Хортиці.

кортен

Зроблений зі сталі Метінвеста, артоб’єкт обшитий модним у світі матеріалом — кортеном. Кортен (COR-TEN) – це легована сталь, до складу якої, крім основних компонентів – заліза і вуглецю, входять кремній, магній, фосфор, сірка, хром, мідь, ванадій і нікель. Подібний хімічний «коктейль» дозволяє домогтися дуже цікавої властивості: одного разу покрившись шаром патини, корозія припиняє поширюватися всередину матеріалу. І замість руйнування виконує абсолютно протилежну функцію – захисну.

кортен

Цікаво, що відтінок патини, яку деякі люди помилково сприймають як іржу, з часом — через півтора-два роки — стає все більш насиченим і трансформується в глибокий благородний бордово-коричневий колір з оксамитовою фактурою, стає більш однорідним. Це виглядає дуже стильно й сучасно.

Кортен застосовується у суднобудуванні та будівництві і як конструкційний, і як декоративний матеріал. В архітектурі вперше кортен був застосований на початку 1960-х років при будівництві штаб-квартири одного зі світових лідерів в області виробництва сільськогосподарської техніки – американської корпорації John Deere. Керівництво компанії наполягло на використанні саме цього матеріалу з тієї причини, що листи кортену здалеку схожі на зорану землю – го-

ловний атрибут сільського господарства. Нагадаємо, що покрита бархатистою патиною поверхня кортена підкреслює зв’язок об’єктів із природним початком, протиставляє їх блискучому від полірування урбаністичному оточенню та поєднує з пейзажем.

Після цього кортенову сталь почали використовувати кращі архітектори в усьому світі. В Україні вона тільки набуває популярності, це досить новий матеріал для нашої країни. У Запоріжжі ж нічого подібного ще не було. Нарешті й ми долучились до світових трендів і це дуже круто.

Найцікавіші проєкти у світі із застосуванням кортена

Сайт cor-ten.in.ua пропонує до вашої уваги десятку цікавих проєктів у світі із застосуванням кортена з їх описом.

1. Резиденція Сміта в Канаді

кортен

Будинок Сміта для відпочинку в Новій Шотландії – це приватний відпочинок, натхненний природою та історією своєї місцевості — спроєктовано архітекторами MacKay-Lyons Sweetapple.

Резиденція Сміта втілює кілька суперечностей: вона одночасно нова, віком 400 років і поза часом; це явно сучасне і водночас традиційне; це глибоко сільське та напрочуд міське.

Він розташований прямо на краю Шобака – власний фермерський комплекс Брайана Маккея-Лайона на узбережжі Атлантичного океану, проєкт, який архітектор розробляв і розвивав протягом багатьох років, і недаремно.

2. Зламаний обеліск

кортен

Ця скульптура виготовлена Барнеттом Ньюменом, американським художником та видатним представником абстрактного експресіонізму.

Ньюман зробив кілька скульптур, але зламаний обеліск є найвідомішою. Використання сталі COR-TEN контрастує з відчуттям легкості, створеним перевернутим обеліском, який майже плаває над стійкою пірамідою. Дві частини з’єднуються на відстані всього двох з чвертю дюймів, з внутрішнім сталевим стрижнем, що стабілізує масивну скульптуру.

Хоча стародавні образи пірамід і обелісків часто пов’язані зі смертю, Ньюман заново винаходить їх тут, щоб викликати життя.

Існує кілька версій зламаного обеліска: один із них — в Х’юстоні, інший — в Техасі, присвячений пам’яті доктора Мартіна Лютер Кінга молодшого.

3. Alamo, також відомий як Astor Place Cube або просто Куб

кортен

Це чорний куб довжиною 8 футів(2,4 м) з кожного боку, встановлений на куті. Він виготовлений зі сталі Cor-Ten та важить близько 1800 фунтів (820 кг). Грані куба не плоскі та мають різні поглиблення й виступи. Назва скульптури Аламо була обрана дружиною художника, тому що його масштаб і маса нагадали їй про місію Аламо.

Встановлений в 1967 році в рамках програми «Скульптура і навколишнє середовище», організованої Департаментом культури Нью-Йорка, цей куб був однією з 25 тимчасових художніх інсталяцій, які повинні були залишитися протягом шести місяців. Проте місцеві жителі мають успіх з містом з проханням зберегти Аламо.

Відтоді він став популярним місцем зустрічей в Іст-Віллідж.

У жовтні 2013 року вірусним став фальшивий документальний фільм, в якому стверджувалося, що всередині куба живе людина.

4. Ангел Півночі

кортен

Це сучасна сталева скульптура, створена відомим художником Ентоні Гормлі(англ. Antony Gormley), яка була зведена в Гейтсхеді, Англія.

Як випливає з назви, вона являє собою сталеву скульптуру ангела, висотою 20 метрів, з розмахом крил 54 метри й вагою 208 тонн, що більше, ніж Статуя Свободи. Ця скульптура вважається найбільшою статуєю ангела у світі.

Крила скульптури нахилені під кутом 3,5 градуса вперед. Ентоні Гормлі заявив, що він хотів створити «відчуття обіймів».

Ангел стоїть на пагорбі в Тайнесайді.

5. Радіомовна вежа (з англійської Broadcasting Tower)

кортен

Радіомовна вежа це університетська будівля в Broadcasting Place в Woodhouse Lane, Лідс, Англія. Вона була спроєктована лауреатом премії Стерлінга, архітектором Фейлденом Клеггом Бредлі. Вежа покрита атмосферостійкою сталлю COR-TEN, що надає йому характерний іржавий вигляд.

Власники Unite забезпечують житлом понад 46 000 студентів в 133 готелях у 28 університетських містах Великобританії. З вересня 2016 року житлові приміщення в Broadcasting Tower призначені виключно для студентів Університету Лідс Беккет.

У червні 2010 року Broadcasting Place була удостоєна нагороди «Кращий найвищий будинок у світі 2010 року» від Ради Високі будівлі й міське середовище проживання.

6. Університет Оденсе

кортен

Університет створений в 1964 році й був першим з трьох нових провінційних університетів. Навчання в ньому почалося з 1966 року. До кінця XX століття в університеті нараховувалось 11 000 студентів і близько 5000 співробітників.

Головні будівлі університету Оденсе, спроєктовані Кнудом Хольшером і Йоргеном Вестерхольтом та побудовані в 1971-1976 роках, облицьовані атмосферостійкою сталлю COR-TEN, завдяки чому будівлі отримали прізвисько Рустенборг(по-датському – “іржава фортеця”).

7. Креативний хаб ARTCOR в Молдові

кортен

ARTCOR – креативний хаб поєднує людей, чиї ідеї та дії змінюють навколишній світ. Завдання хаба з одного боку полягає в тому, щоб змінити культурний ландшафт Молдови, з іншого — показати світу,що в країні є креативний потенціал і продукт, здатний стати прибутковою галуззю економіки.

Будівля «одягнена» в матеріал кортен – особливі листи заліза, які з часом покривються патиною, надаючи фасаду благородний рудий колір і оксамитову фактуру.

8. Школа з видом на Женевське озеро

кортен

Містечко Люгрен знаходиться в одному з наймальовничіших куточків світу – біля підніжжя Альп, оточене пагорбами, що плавно спускаються до вод Женевського озера.

Попри те, що в містечку проживає всього 2,5 тисячі жителів, стара школа, побудована понад сто років тому поруч з парафіяльною церквою, стала тісною для учнів. Муніципалітет запросив архітекторів з Парижа, щоб створити новий корпус для молодших класів.

Кортенова оболонка накриває дерев’яний каркас верхньої частини школи. Метал ідеально гармоніює з дахами історичних будівель містечка.

«Кортен знаходиться в діалозі з червоно-коричневими дахами Люгрену. До того ж це стійкий матеріал, який демонструє еволюцію архітектури», – повідомили в Ateliers OS Architectes.

На думку місцевих жителів, архітекторам вдалося додати в міську забудову сучасний об’єкт, який поважає і підкреслює гідності історичного ландшафту.

9. Абердинширська рада, штат Великобританія

кортен

Moxon Architects відреставрувала і переобладнала будівлю колишнього поліційного відділку у Фрейзербурзі, Шотландія, додавши сучасну прибудову, одягнену в кортенову сталь.

Дві цивільних будівлі – міський будинок Фрейзербурга, внесений в категорію B, і занедбана поліційна дільниця – були перетворені в одну будівлю, що служить штаб-квартирою Ради Абердинширу.

Сталь кортен була обрана для асоціацій з гаванню цього портового міста.

10. Гостьовий будинок зі сторожовою вежею в Бельгії

кортен

Коли власник будинку в кіноіндустрії попросив Atelier Vens Vanbelle побудувати гостьовий будинок на своєму задньому дворі, він мав лише одне прохання – щоб це було незабутнім.

Гостьовий будинок Alex – це триповерхова будівля, що охоплює підвальний кінотеатр і бар, головний житловий поверх та сторожову вежу, що оглядає річку Шелда.

Його скульптурна, шарувата форма була створена за межами майданчика з ламінованого дерева, потім облицьована кортеновою сталлю. Хвилясті інтер’єри надають цьому саду на задньому дворі химерного відчуття, подібного до грота.

Нагадаємо, що кортенове покриття й зробила львівька компанія «Єврометалл», яка займається імпортом шведської сталі в Україну. Інтерв`ю з директором компанії Віталієм Притулою читайте тут.

Велике відродження Хортиці стартувало в цьому році, з ініціативи Президента Володимира Зеленського. Її відродження — у пріоритетній зоні відповідальності заступника керівника Офісу Президента і координатора президентської програми «Велике будівництво» Кирила Тимошенка. На Хортиці вперше в новітній історії застосували практику партнерства держави з бізнесом — партнером проєкту розвитку заповідника стала Група Метінвест.

Читайте також: На Хортиці офіційно запустили вражаючу туристичну атракцію — фото.

Фото автора та з відкритих джерел


Комментарии читателей