Индустриалка - новости Запорожья

Возрождение Хортицы, Запорожье, Интервью, Культура, Украина
В Запорожье находится один из крупнейших туристических объектов Юго-Восточной Украины
Поделиться

Проблемы, «магниты» и будущее Национального заповедника «Хортица»

Судьба Хортицы сейчас широко обсуждается. Заповедник в центре Запорожья попал в зону внимания Президента Украины Владимира Зеленского и представителей центральной власти и есть шанс изменений к лучшему. 

Хортица

Хортица стала темой программы телеканала TV5 «День. Тема». Недавно на базе хаба общественной организации «Запоріжжя. Платформа спільних дій» состоялся первый этап дискуссионной платформы «Хортиця: видатна історія — велике майбутнє» — инициатором всеукраинского обсуждения с привлечением различных специалистов выступила Запорожская ОГА. Обсуждение продолжится. 

Что дают такие дискуссии?  Своим мнением поделился заведующий отделом научно-просветительской работы Национального заповедника «Хортица» Сергей Дударенко.

заведующий отделом научно-просветительской работы Национального заповедника "Хортица" Сергей Дударенко.

— Це дозволяє побачити запит суспільства, потрібно чи ні щось робити, — считает Сергей Дударенко. — Звичайно, ми розуміємо, що Хортиця — це велика цінність. Але без суспільства не можемо вирішувати такі величезні проблеми. Ми побачили, що такий запит є. Тому, думаю, що за допомогою держави і суспільства проблеми, які підіймалися, будуть вирішені.

— Музей истории запорожского казачества из-за аварийного состояния закрыт для посетителей шесть лет. Не пострадало ли из-за этого музейное дело?

— Звичайно. Бо, по суті, це єдиний музей історії запорізького козацтва в Україні. З цього музею починалася вся музейна й туристична справа на Хортці. Але сподіваюсь, що ми зможемо відновити цю справу.

— В последние годы у заповедника было немало уникальных находок. Кто помогает ученым?

— Усі великі проєкти, які булі реалізовані на Хортиці за останні 15-20 років, — це допомога держави і спонсорів, меценатів. Генеральним спонсором усіх масштабних проєктів став комбінат «Запоріжсталь», починаючи з будівництва історіко-культурного комплексу «Запорозька Січ» і закінчуючи останніми проєктами, як, наприклад, лафет, який підняли з дна Дніпра. Цікавенна унікальна знахідка, якій буде знайдено місто в експозиції музею.

заведующий отделом научно-просветительской работы Национального заповедника "Хортица" Сергей Дударенко.

— Как удается вам, ученым, вопреки недостатку средств, находить и сохранять такие артефакты?

— Вважаю, що головне — бажання, ентузіазм. У нас є велика кількість людей, які цим живуть. Завдяки ентузіазму й спонсори знаходяться.

— Как оцениваете роль комплекса «Запорозька Січ»?

— Це визначальний туристичний та символічний об’єкт не тільки для Хортиці, а й для міста. Останні п’ять років кажу, що якби не «Запорозька Січ», не Хортиця, то у Запоріжжі було б те саме, що й за 200 кілометрів на схід. Тому, що цей символ поєднує невидимою ниткою Запоріжжя, його мешканців з українськістю. І молоде покоління виросло якраз на цьому символі.

З точки зору туризму «Запорозька Січ» — найвизначніший туристичний об’єкт Запоріжжя, а, можливо, й усього південного сходу. Не дивлячись не певну критику, що це бутафорія, свою справу вона робить. Це певний піар, й нікуди ми від цього не дінемось. Це — виховання. Символізм. А ще, будемо відвертими, це гроші, які ми заробляємо й завдяки яким існуємо.

— Расскажите, пожалуйста, о музее судоходства.

— Музей судноплавства по суті функціонує, у нас є експонати. Він знаходиться в південній частині острову. І за великим рахунком це не зовсім музей, а реставраційний ангар. А для такої якості й кількості пам’яток потрібна гарна будівля. Тому що гарний експонат повинен бути й гарно «обгорнутий».

Хортица

— Должны ли быть на Хортице места отдыха, пляжи?

— Пляжі мають бути. Нікуди ми не дінемось. Навіть, якщо заборонити пляжі на Хортиці, люди все одно будуть їхати. Можна обмежити і це потрібно. Але потрібно все робити в певному узгодженні з суспільством і це робиться.

Чи потрібні на Хортиці такі об’єкти, як, наприклад, Диснейленд й аквапарк? На мою думку — ні! Ми не повинні вбити в Хортиці ії сутність, душу.

— Что такое безбарьерная Хортица?

— Мається на увазі доступність Хортиці для всіх верст населення. У тому числі, для людей з інвалідністю, з певними проблемами. Тому всі проєкти, які в рамках «Великої реставрації» будуть реалізовані з урахуванням без’барєрності.

Главные проблемы Хортицы

(по мнению Сергея Дударенко)

— Инфраструктура — дороги, транспорт, туалеты, стоянки. Точнее, практически их отсутствие.

— Состояние музейных туристических объектов, которые требуют постоянного внимания.

— Сосуществование коммунальной и государственной собственности.

Мнение эксперта

«Магниты» для туристов на Хортице 

• Историко-культурный комплекс «Запорозька Січ».
• Музей истории запорожского казачества (который должны реконструировать).
• Музей судоходства (реставрационный ангар).
• Скифский стан с настоящими скифскими курганами и каменными изделиями из всей Запорожской области.
• Остатки плавней Великого Луга в Протолче, в южной части острова.
• Природные комплексы — Хортица интересна и сама по себе!

Комментарии читателей