Індустріалка - новини Запоріжжя

Історія, Запоріжжя, Фоторепортаж
Как в Запорожье продвигается реставрация меннонитских надгробий - фото
Поделиться

В Запорожье из фрагментов надгробий с могил меннонитов создадут мемориальный комплекс

Сотрудники Национального заповедника «Хортица» продолжают реставрировать надгробия со старого меннонитского кладбища. Как ранее писала «Индустриалка», в 2019 году ученые на Верхней Хортице на улице Зачиняева в фундаменте разрушенного амбара обнаружили около 300 фрагментов надгробных стел меннонитского кладбища.

Как в Запорожье продвигается реставрация меннонитских надгробий

Одно из надгробий, хотя, и пролежало в земле многие десятилетия, сохранились довольно хорошо. Оно принадлежало Катарине Кооп (1839-1910) — жене Абрахама (Абрама) Кооп, основателя ЗАЗа и кабельного завода в Запорожье. Надгробие сделал каменщик Гайнрих Гамм.

Как в Запорожье продвигается реставрация меннонитских надгробий

Как рассказал научный сотрудник отдела музейных коммуникаций Национального заповедника «Хортица» Максим Штатский, надгробие находится в процессе реставрации.

Как в Запорожье продвигается реставрация меннонитских надгробий

— Спершу ми відмили пам’ятник, бо на ньому були надто великі забруднення цементним розчином. Надгробок був дуже якісно виготовлений, тому добре зберігся. Хоча, на полірованій поверхні були помітні сліди руйнації, по яким видно, що пам’ятник якось тягли перед тим, як закопати у фундамент амбару, — рассказывает Максим Штатский. — Ми відполірували надгробок та відновили втрачені частини. Використовували спеціальну карбонову штукатурку, яка після полірування темнішає та набуває властивості оригінального діабазу, з якого виготовлений надгробок. Це гірська порода вулканічного походження, з якої і зараз роблять надгробки.

Как в Запорожье продвигается реставрация меннонитских надгробий

По словам Максима Штатского надгробие состоит из нескольких элементов: постамента, тумбы, а еще конструкции, котооая по форме напоминает корону. 

Как в Запорожье продвигается реставрация меннонитских надгробий

Вона зберігається у реставраційному цеху. Це таке навершя, на якому ще є площина з отвором. Тобто там ще щось стояло зверху, що саме — ми не знаємо. Я знайшов в німецьких журналах цього періоду рекламу зі схожими пам’ятниками. Там навершя були зовсім різні: напівкола, кулі і що завгодно. Короноподібну конструкцію будемо фарбувати, бо оригінальне фарбове наповнення зазнало втрат, — рассказывает Максим Штатский. — Залишається ще витягти армовані структури з надгробка, які, під часдемонтажу пам’ятника, були загнуті молотком. Замість них ми поставимо нові конструкції, але вони вже будуть не залізні, а синтетичні. Завдяки цьому на них не будуть негативно впливати природні явища під час перебування пам’ятника на відкритому повітрі.

научный сотрудник отдела музейных коммуникаций Национального заповедника «Хортица» Максим Штатский

Как рассказал Максим Штатский, из некоторых отреставрированных фрагментов надгробий будет создан мемориальный комплекс. Его планируют установить на Хортице недалеко от ЦИМЕЖа.

Как в Запорожье продвигается реставрация меннонитских надгробий

-Вже існує генеральний план цього комплексу, розписані три етапи його будівництва. Ведуться перемовини з канадською стороною, яка обіцяла виділити фінансування на першу чергу комплексу.

По словам историка, именно громада меннонитов из Канады, оказала финансовую помощь для извлечения фрагментов надгробий из земли и реставрацию некоторых из них.

Как в Запорожье продвигается реставрация меннонитских надгробий

— Коли я почав ідентифікувати прізвища з надгробків, їхні родичі знайшлися моментально, бо меннонітська пам’ять дуже потужна. Їхні метрики не горіли, бо вони зберігали їх вдома. Менноніти знають свій родовід до 16 століття, бо для них пам’ять священна, — отмечает Максим Шатсткий — Родичі навіть неодноразово приїздили сюди, аби побачити надгробки своїх предків. Десь протягом року вони збирали гроші, проводили роз’яснювальні роботи. Це не група багатіїв, а прості люди — пенсіонери, вчителі, пастори. Були зібрані кошти на реставрацію 15 каменів, які будуть вміщені у меморіал, під час будівництва першої черги. 

Как в Запорожье продвигается реставрация меннонитских надгробий

Напомним, ранее «Индустриалка» писала о том, что на пустыре на Верхней Хортице Максим Штатский обнаружил постамент Мемориала Столетия, который много десятилетий считали утерянным.  Этот памятник в 1890 году установили на Хортице меннониты в память о столетнем юбилее их переселения в нашу область. Затем в период 30-40-х годов прошлого века несколько раз разбирали и закапывали в землю.  После чего историкам казалось практически невозможно отыскать следы его местонахождения.

Читайте также: В Запорожье нашли затопленное кладбище меннонитов — видеоКомментарии читателей