Индустриалка - новости Запорожья

Главные, Запорожье, История, Культура, Ретро
Леся Українка і Запоріжжя: 5 фактів, які вас здивують
Поделиться

Лесю у Запоріжжі шанували за всіх режимів

1. Леся була у Запоріжжі через день після свого вінчання

Леся Українка була у Запоріжжя, яке тоді називалося Олександрівськом. На станції Запоріжжя-ІІ навіть табличка відповідна є. Якщо ви її ще не бачили, погляньте за нагоди. Адже ви стоятиме там, де була сама Леся Українка. А була вона у нас 1907 року.

Леся Українка ретро

Сторінка з метричної книги церкви Вознесіння Господнього у Києві. За 25 липня (7 серпня за новим стилем) — запис про вінчання Климента Квітки з Ларисею Косач (Лесею Українкою)

Подружжя вирушило до Криму, де чоловік отримав посаду у суді. В Олександрівську вони спинилися переночувати.

В Олександрівську поетеса була десь такою (на фото 1906 року вона з тіткою Олександрою).

Леся Українка ретро

В Олександрівську вона побачила таку залізничну станцію.

Леся Українка ретро

Леся Українка ретро

Леся Українка ретро

Тепер же станція має ось такий вигляд.

Леся Українка ретро

2. Лесі вклонялися і при німцях

Постать Лесі Українки не залишила поза увагою газета «Нове Запоріжжя», що виходила в окупованому місті під час Другої світової війни.

Леся Українка ретро

Газета двічі публікувала статті про українську поетесу. Спочатку 4 березня 1942 року — начебто до 70-ї річниці з дня народження, запізнившись при цьому на понад рік (70 років Лесі Українці виповнилося ще 25 лютого 1941 року).

Вдруге — 4 серпня 1943 року — очевидно, до 30-річчя від дня смерті (вона померла 1 серпня 1913 року).

Обидві публікації вийшли під одним і тим же невибагливим заголовком — «Леся Українка».

Леся Українка ретро

Леся Українка ретро

Примітно, що на час виходу першої статті «Нове Запоріжжя» коштувало 50 копійок, другої — уже 1 карбованець.

3. Лесю поставили на ідеологічний фронт

А в лютому 1971 року вже комуністична газета «Индустриальное Запорожье» так прямо і написала: «Леся Украинка — популяризатор марксизма».

Леся Українка ретро

А ще газетний автор порівняв статті Леніна з публіцистичною працею Лесі Українки і знайшов «использование ею ряда приемов изложения, которыми пользовался и Владимир Ильич». Це найвища оцінка таланту поетеси за соціалізму — бути схожою на самого вождя.

Тоді, на початку 1971 року, ще свіжим було у памяті грандіозне святкування 100-річчя з дня народження цього самого вождя Володимира Леніна. За соціалізму взагалі полюбляли відзначати ювілеї — хоч і формально, зате пафосно. От і Лесі дісталися промені такого пафосу — у Большому театрі у Москві влаштували до її 100-річчя урочисте засідання за присутності Брежнєва, Косигіна і всієї верхівки СРСР.

4. Леся надихнула запорізьких корифеїв

1953 року Запорізький театр імені Щорса поставив «Лісову пісню» Лесі Українки. У виставі були задіяні легенди театру — постановка Івана Богаченка під орудою Володимира Магара, у ролі Мавки — дружина Магара Світлана Рунцова і Тамара Вольська, у ролі Лукаша — Аркадій Трощановський.

5. Леся підкинула грошенят запорізьким акторам

З 1972 року в УРСР вручали літературну премію імені Лесі Українки за кращий твір для дітей. Її лавреат отримував 1000 карбованців.

2004 року премія переформатувалася на Премію Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки. А сім років років тому вистава Запорізького театру юного глядача «Я не прощаюсь…» стала кращою театральною постановкою у конкурсі на цю урядову премію (сцени з вистави на фото нижче).

Леся Українка ретро

Леся Українка ретро

Грошову винагороду у 10000 гривень розділили тоді художній керівник театру Геннадій Фортус, керівник літературно-драматичної частини Надія Петренко, головний художник Тетяна Власенко, виконавці головних ролей Олена Білан і Олександр Фортус.

Автор: Володимир Фризько

Фото: Олександр Прилепа, Олександр Алваев/Facebook, sustainability.uz.gov.ua, verge.zp.ua, libraria.ua, tsn.ua

Читайте також: Как Тарас Шевченко кресты от советской власти спас


Комментарии читателей