Індустріалка - новини Запоріжжя

Запоріжжя, Україна
Фонд Ріната Ахметова відкрив онлайн-музей «Голоси Мирних», аналогів якому в Україні немає
Поделиться

Фонд Ріната Ахметова відкрив онлайн-музей «Голоси Мирних», аналогів якому в Україні немає

В основі музею – найбільший архів відеоісторій мирних жителів Донбасу, які постраждали в результаті збройного конфлікту на сході країни. Кожна історія розказана від першої особи.

Уже зараз в архіві понад 2000 історій Мирних, до кінця року їх буде 10 000, мета – зібрати 100 000 історій за 5 років. Фонд формує архів свідчень із 2014 року, з того часу, коли почала працювати найбільша програма «Рінат Ахметов – Допоможемо». За 7 років завдяки їй було врятовано 3,5 мільйони мирних жителів і відвернена гуманітарна катастрофа.

Фонд Ріната Ахметова відкрив онлайн-музей «Голоси Мирних», аналогів якому в Україні немає

– Я б хотів, щоб усі ці історії не стерлися з пам’яті, щоб наші спогади залишилися назавжди. Упевнений, тільки якщо ми будемо пам’ятати, ми зможемо зрозуміти. А значить – кожен із нас зробить все, щоб трагедія не повторилася, – каже Засновник Фонду Рінат Ахметов.

Саме тому зараз основне завдання Музею – створення архіву як основи для майбутніх проєктів та експозицій. Унікальність цього архіву і складність цього завдання в тому, що він формується не після завершення збройного конфлікту, а поки війна ще йде. Тому до створення архіву Фонд Ріната Ахметова залучає кращих психологів, які вміють працювати з психологічною травмою війни.

– Завдання Фонду і амбіція Музею – створити головний у світі архів історій Мирних і зібрати 100 000 таких історій протягом найближчих п’яти років. Наша велика і поки дуже фантастична мрія – один мільйон. Чому це важливо? По-перше, це важливо для кожного українця, якого торкнулася війна. Тому що вимовляння, виплакування, вишіптування болю – найважливіша частина терапії, робота з травмою війни. По-друге, це абсолютно необхідно для нас як нації, держави – працювати з пам’яттю про цю трагедію. Без такої роботи ми як суспільство несемо за собою в майбутнє біль та помилки минулого і втрачаємо шанс на краще майбутнє. По-третє, створення такого архіву і музею – це найважливіший крок у просуванні гуманізму й людяності в цілому, – сказала під час презентації Музею член Наглядової ради Фонду Наталя Ємченко.

Фонд Ріната Ахметова відкрив онлайн-музей «Голоси Мирних», аналогів якому в Україні немає

Голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович зазначив, що при створенні такого музею команду Фонду чекають великі виклики. Адже віртуальні музеї, які зараз існують у світі, – це музеї «про експонати». Їх створили, оцифрувавши діючі експозиції реальних музеїв. Віртуальний музей на основі історій людей – жертв Голокосту був створений за підтримки Стівена Спілберга і є вкрай складним проєктом.

– Це експериментальний шлях, в Україні ‒ безпрецедентний. Це складний проєкт. Немає книг або методичок, як це зробити. Це новий шлях, і починається він зараз. Але це потрібно Україні. Я хочу побажати успіху команді, тому що амбітність цієї мети надзвичайна, ‒ сказав Антон Дробович.

Він також додав, що для успішності цієї роботи вкрай важливим буде співпраця Фонду з державою, істориками, вченими та дослідниками.

Фонд Ріната Ахметова відкрив онлайн-музей «Голоси Мирних», аналогів якому в Україні немає

Крім історій-розповідей у відео-, аудіо- та текстових форматах, Музей збирає артефакти – прості речі, що зберігають пам’ять про події на Донбасі, наприклад: книга з бібліотеки, яка буквально врятувала життя своїм господарям при обстрілі; ключі від дверей, яких більше немає; улюблена іграшка, що «сиділа» в підвалі разом із дітьми під обстрілами. Частина з них була представлена ​​під час презентації.

На початок збройного конфлікту на Донбасі жили більш ніж 5 мільйонів людей. Життя кожного з них у 2014 році розділилася на «до» і «після». Фонд Ріната Ахметова впевнений, що мільйони історій, повних болю та надії, повинні бути збережені і почуті, щоб трагедія не повторилася більше ніде і ніколи.

Ви також можете розповісти світові свою історію. Для цього перейдіть на сайт Музею «Голоси Мирних» за посиланням.

Читайте также: Музей «Голоси Мирних»: історії, що торкаються душі


Комментарии читателей