Індустріалка - новини Запоріжжя

Запоріжжя, Фоторепортаж
В Запорізькій області розпочав роботу дуже важливий центр
Поделиться

З 1 липня в Запорізькій області розпочав роботу Центр контролю та профілактики хвороб

Нова державна установа є правонаступником Запорізького обласного лабораторного центру Міністерства охорони здоров’я України.

Терехов Роман

Наша розмова з в.о. генерального директора ДУ «Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» Романом Тереховим — про завдання та функції нової структури, про те, чи чекати восени нову хвилю COVID-19   і  чи готовий Центр в разі погіршення епідемічної ситуації та зростання показників захворюваності на гостру респіраторну хворобу COVID-19 до збільшення кількості лабораторних досліджень .

Романе Леонідовичу, перш за все дозвольте привітати вас з присвоєнням почесного звання «Заслужений лікар України». Указом Президента України звання вам присвоєно за вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю та з нагоди 25-ї річниці Конституції України.

— Отримати таке високе звання — велика честь для мене, адже все своє професійне життя я присвятив служінню медицині і жодного разу не пожалкував про це. Ця відзнака – результат наполегливої праці кількох поколінь медичних працівників моєї родини, чий безцінний досвід я використовую сьогодні з метою боротьби за здоров’я і життя людей.

заслуженый врач

Одразу хочу наголосити, що я сприймаю цю відзнаку не як індивідуальну, а виключно як колективну! В цій нагороді трудові досягнення та наполеглива праця усього Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб, який я маю за честь очолювати.

Мені дуже пощастило, що наш колектив – це команда висококваліфікованих фахівців, однодумців, які здатні мобілізувати усі свої інтелектуальні ресурси задля вирішення найбільш актуальних питань в сфері забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення нашого регіону.

Саме завдяки цим професійним якостям спеціалістів Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб нам вдалося гідно протистояти пандемії COVID-19 у найважчі періоди її розповсюждення.

Від початку реєстрації перших випадків захворювань коронавірусною інфекцією на території Запорізької області фахівці Центру виконують непросту роботу з епідеміологічного нагляду та лабораторної діагностики COVID-19 без свят та вихідних.

Дуже приємно, що робота моїх колег також була високо оцінена на національному та регіональному рівнях відзнаками, почесними грамотами та орденами з нагоди Дня медичного працівника !

З 1 липня відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 02.06.2021р. №1103 створено нову Державну установу — «Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України». Чи є Центр контролю та профілактики хвороб правонаступником Запорізького обласного лабораторного центру Міністерства охорони здоров’я України?

Так, є. Потрібно зауважити, що від самого створення нашої установи назва «лабораторний центр» вказувала лише на один напрямок нашої діяльності – лабораторні дослідження, але зовсім не відображала того обсягу профілактичної роботи, які виконували наші фахівці. Зі створенням центру контролю та профілактики хвороб ця проблема залишилась в минулому.

Власне кажучи, кадровий та матеріально-технічний ресурс колишнього лабораторного центру стане базою для функціонування новоствореної структури. Звісно, що в разі необхідності з метою забезпечення виконання статутних завдань, ми будемо також додатково запрошувати до співпраці нових фахівців за конкретними напрямами роботи.

Які повноваження надані новій державній установі, яку ви очолюєте?

— Центр утворений з метою виконання завдань у сферах забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, захисту населення від інфекційних хвороб, попередження та профілактики неінфекційних захворювань, біологічної безпеки та біологічного захисту, епідеміологічного нагляду (спостереження), імунопрофілактики, промоції здорового способу життя та запобігання факторам ризику, боротьби із стійкістю до протимікробних препаратів, реагування на небезпеки для здоров’я та надзвичайні стани в сфері охорони здоров’я.

Як ви бачите, повноваження центру контролю та профілактики хвороб доволі широкі та різнопланові.

Статутом передбачені функції, які раніше не виконував лабораторний центр. В першу чергу це стосується такого надважливого напряму попередження інфекційних захворювань, як імунопрофілактика.

Це важка та дуже кропітка робота, якою буде займатись окремий структурний підрозділ Центру. При цьому потрібно зазначити, що ця робота для нас не нова, адже фахівці, які будуть опікуватись питаннями імунопрофілактики, мали досвід роботи з цього питання ще за часів Державної санітарно-епідеміологічної служби.

Дуже важливим напрямом роботи, який дасть аналітичну та статистичну базу для профілактики хвороб, є проведення епідеміологічного нагляду, як за інфекційними, так і за неінфекційними захворюваннями.

У 21-му столітті одним з найгостріших питань, які постають перед медичною спільнотою, є питання боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів і саме нашій структурі буде відведена роль координатора у цій сфері.

Чи планується скорочення штату, так звана «оптимізація»?

Ми маємо «йти в ногу» з державною адміністративною реформою, тому певні зміни структури у порівнянні з лабораторним центром дійсно відбудуться. При цьому хочу одразу вас запевнити, що ці зміни жодним чином не вплинуть на якість та обсяги нашої роботи – ми, як і раніше, будемо проваджувати свою діяльність на всій без виключення території Запорізької області.

Зараз завершується робота над формуванням остаточної структури з відокремленими підрозділами та штатного розкладу. Всі лабораторії, які необхідні для виконання статутних завдань центру, будуть функціонувати і надалі.

лабцентр

Коронавірус, на щастя, відступив, про що свідчать показники захворюванності. Напевне, і кількість досліджень, які проводяться в вірусологічній лабораторії, суттєво зменшилась…

— Ви дійсно праві, кількість тестування методом ПЛР скоротилася у порівнянні з осінньо-зимовим періодом. Цьому є декілька пояснень: по-перше, останнім часом ми відмічаємо значне зниження захворюваності коронавірусною інфекцією.

По-друге, «зелений» рівень епідемічної небезпеки, встановлений на території України, дає можливість громадянам, які приїжджають з більшості країн, не робити ПЛР-тестування для дострокового припинення самоізоляції.

По-третє, з діагностичною метою окрім методу ПЛР на сьогоднішній день широко використовуються швидкі тести на визначення антигену SARS-CoV-2 та дослідження методом імуноферментного аналізу.

При цьому з настанням весняно-літнього сезону попит на проведення тестувань на COVID-19 для виїзду за кордон суттєво збільшився. Хочу наголосити, що ми з минулого року оптимізували процедуру надання платних послуг з виявлення збудника COVID-19, тому жодних черг у нас в Центрі немає, адже люди мають можливість попередньо записатися на ПЛР-тестування у зручний для них час.

Експерти лякають українців черговою хвилею COVID-19, яка накриє країну восени. Причому вони стверджують, що штам буде більш небезпечний, ніж ті, які були раніше, і призведе до більш важкого перебігу хвороби. Що скажете?

— Розумієте, особливість пандемії COVID-19 полягає в тому, що вирішити питання розповсюдження збудника в конкретній країні раз та назавжди, практично неможливо, адже вірус постійно мутує та циркулює по всьому світу.

Тому робити будь-які прогнози на осінь або на зиму сьогодні маємо вкрай обережно.

Звичайно, що осінньо-зимовий період для нашої країни завжди характеризується суттєвим зростанням захворюваності на гострі респіраторні інфекції.

Припускаю, що ми можемо очікувати підвищення захворюваності на COVID-19 у цей період, але багато що буде залежати від охоплення вакцинопрофілактикою та дотримання населенням протиепідемічних вимог.

Наразі в деяких країнах набуває розповсюдження штам«Дельта». Кабінет міністрів навіть ухвалив низку заходів протидії коронавірусу штаму «Дельта». Чи є в вірусологічній лабораторії центру обладнання для визначення цього штаму?

Штам «Дельта», як і будь-який новий штам коронавірусу викликає певні занепокоєння. Разом з тим, ми маємо декілька стримуючих механізмів, які будуть працювати в разі погіршення впливу епідемічної ситуації – це обов’язковий негативний ПЛР-тест за 72 години до пере ретину кордону та проведення епідрозлідувань щодо осіб, які протягом останніх 14 діб відвідували певні країни, де спостерігається поширення нового штаму.

Перелік таких країн визначено Постановою Кабінету міністрів України від 09.12.2021 № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Наша вірусологічна лабораторія, як і будь-яка інша в регіонах України, з метою визначення штаму коронавірусу, в тому числі штаму «Дельта», направляє для підтвердження зразки біологічного матеріалу до національних референс-лабораторій, які співпрацюють з бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Терехов Роман

За час пандемії COVID-19 Запорізький обласний лабораторний центр отримав велику кількість надсучасного обладнання. Як то кажуть, не було б щастя та нещастя допомогло.

— Хочу зазначити, що вірусологічна лабораторія Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб за рівнем оснащення та кадровим потенціалом є однією з найбільш потужних в Україні.

Вже на перших етапах поширення коронавірусної інфекції було модернізовано вірусологічну лабораторію, змінено режим її роботи та розширено штат співробітників, що дало можливість збільшити максимальну кількість досліджень на COVID-19 методом ПЛР до з одиничних від до 3000-5000 тестів на добу.

амплификатор

З початку пандемії нами було отримано більше 50 одиниць нового надсучасного обладнання для проведення вірусологічних досліджень від наших стратегічних партнерів — Міністерства охорони здоров’я України та Всесвітньої організації охорони здоров’я. Зокрема, отримали ампліфікатори, автоматичні станції виділення нуклеїнових кислот, кабінети біобезпеки, ламінарні шафи та багато іншого.

Таким чином навіть в разі погіршення епідемічної ситуації та зростання показників захворюваності на гостру респіраторну хворобу COVID-19 у новому році Центр буде готовий до збільшення кількості лабораторних досліджень до максимально можливих показників.

Дякую за бесіду.

Читайте також: Главный санитарный врач Запорожской области объяснил, почему резко увеличилась цифра смертности от коронавируса


Комментарии читателей