Індустріалка - новини Запоріжжя

Відродження Хортиці, Головні, Запоріжжя, Культура, Фоторепортаж
Артоб'єкт на Хортиці буде змінювати колір два роки
Поделиться

Артоб’єкт «Коло Єдності» на Хортиці покритий матеріалом, що підкреслює зв’язок з природою

«Родзинкою» оглядового майданчика на оновленому Пагорбі Єдності біля музею історії запорозького козацтва на Хортиці став артоб’єкт «Коло Єдності». 7-метрове металеве кільце символізує Сонце, єдність, об’єднання минулого й майбутнього та має ще багато смислових значень. Детальніше про символіку Кола «Индустриалке» розповідав творчий керівник колективу авторів артоб’єкту Богдан Кривошея.

Артоб’єкт «Коло Єдності»

Наразі «Индустриалка» спілкувалася про технічні аспекти артоб`єкта — кортенове покриття з директором компанії «Єврометал» Віталієм Притулою (Львів). Компанія займається імпортом шведської сталі в Україну.

Артоб’єкт «Коло Єдності»

Основа Кола зроблена зі сталі Метінвесту. Компанія з самого початку долучилась до створення концепції змін на Хортиці та її реалізації. А обшито Коло 2-міліметровим шаром шведської кортенової сталі. Саме кортенове покриття й зробив «Єврометалл». Хоча поки що зовні воно нагадує іржу, але не забруднює руки. А згодом набуде благородного шоколадного відтінку з оксамитовою фактурою.

Артоб’єкт «Коло Єдності»

— Кортенова сталь — унікальна, — розповів Віталій Притула. — Їй немає аналогів, за рахунок зовнішнього вигляду, який зовні нагадує іржу. Але насправді це патина, яка повністю закриває доступ повітря до кортенової сталі та захищає ії від корозії. Термін служби кортенової сталі може доходити до ста років. Тому вона і була обрана. Згодом, намокаючи й висихаючи, патина змінює колір на темніший і стане насиченого шоколадного бархатистого відтінку, більш рівномірного і не буде забруднюватися. Це цікавий процес. Вона виглядає незвично, має «живу» структуру за рахунок того, що змінює відтінок.

Завдяки таким характеристикам кортенова сталь широко використовується у світі для артоб’єктів, меморіалів. В Україні з цікавих об’єктів їз такої сталі — меморіал Героїв Небесної сотні у Львові.

Артоб’єкт

Він стоїть два роки й вже виглядає так, як повинен виглядати кортен. А у 2020 році під Львовом відкрився єдиний в Україні публічний парк сучасної скульптури PARK3020. Там представлено багато скульптур з кортена.

Артоб’єкт

Найвідоміша у світі скульптура з кортена — «Ангел півночі» художника Ендрю Гормлі в Гейтсхеді (Великобританія). Це найбільше зображення ангела — висота скульптури 20 метрів, розмахом крил — 54 метри. (Коли Ангел був встановлений, то викликав суперечки серед місцевих жителів і в британських газетах, але зараз розглядається як пам’ятка Північно-Східної Англії. — Ред.).

Артоб’єкт

У нашій країні люди ще не завжди сприймають кортенову сталь. У нас вона тільки набуває популярності, це досить новий матеріал для України. А в Європі, у світі дуже поширений. Це сучасний тренд. В Європі кортенову сталь виробляють на одному заводі у Швеції. Взагалі її придумали в 1930-ті роки для будівництва мостів в США. А в 1960-ті роки почали її оцінили й почали використовувати архітектори.

Артоб’єкт «Коло Єдності»

— Тобто, Коло Єдності змінить колір через два роки?

— Через два роки кортенова сталь стане такою, якою має бути. Але протягом цього часу колір буде змінюватися. І вже через місяць вона буде виглядати по-іншому — трохи темніше і рівномірніше за кольором. А навесні це буде виглядати круто!

Артоб’єкт «Коло Єдності»

— Чи будуть проводитися ще якісь роботи по Колу?

— Щоб кільце набуло остаточного вигляду, ще треба заварити й зачистити стики обшивки, пофарбувати під кортен головки саморізів. Через місяць-два заварені шви запатенуються та їх не буде видно. Річ у тому, що кільце з кортену діаметром 7 метрів неможливо було зробити цілком в заводських умовах, була б проблема з транспортуванням. Тому воно запроєктоване так, що складається з восьми сегментів з кожної сторони кільця, які змонтували. (Тобто, усього 16 сегментів).

Артоб’єкт «Коло Єдності»

На питання про враження від артоб’єкта Віталій Притула відповідає:

— Мені подобається. Люблю сучасну архітектуру, сучасне мистецтво. Я читав багато різних відгуків в соцмережах. Бачив як схвальні відгуки, так і не дуже. Але мистецькі рішення завжди викликають дискусії та жваве обговорення.

— До речі, коли побудували Ейфелеву вежу, то багато парижан теж були незадоволені, вважали, що грандіозна споруда зіпсує вигляд і спотворить місто, протестували. А тепер це символ міста, без якого неможливо уявити Париж.

— Це влучне порівняння.

Додамо, що іржава на вигляд, а насправді покрита оксамитовою патиною поверхня кортену підкреслює зв’язок будівель і споруд з природним початком, протиставляє їх блискучому від полірування урбаністичному оточенню та об’єднує з пейзажем.

До речі, з оглядового майданчика пагорба відкривається просто чудовий краєвіид на Дніпро, Дніпрогєс та Хортицю. І навіть в будній день там було достатньо багато людей.

Артоб’єкт «Коло Єдності»

Нагадаємо, що з 14 жовтня на Хортиці запрацювало інтерактивне лазерно-проєкційне шоу «Трансформації крізь історію». Оновлений пагорб Єдності з артоб’єктом «Коло Єдності» виглядає з проєкціями казково.  Наразі 10-хвилинне шоу буде проходити по субботах в 19.00 та 20.00. А з допомогою QR-коду можна самостійно запускати 30-секундні ролики на пагорб в перерві, коли не працює велике шоу.

Артоб’єкт «Коло Єдності»

Велике відродження Хортиці стартувало в цьому році, з ініціативи Президента Володимира Зеленського. Її відродження — у пріоритетній зоні відповідальності заступника керівника Офісу Президента і координатора президентської програми «Велике будівництво» Кирила Тимошенка. На Хортиці вперше в новітній історії застосували практику партнерства держави з бізнесом — партнером проєкту розвитку заповідника стала Група Метінвест.

Артоб’єкт «Коло Єдності»

Читайте також: Как работают туристические объекты Национального заповедника «Хортица в «красной» зоне.

Фото автора и из открытых источниковКомментарии читателей